Jaka Jeraša, novi častni občan občine Jesenice (v sredini), ob njem Branka Smole, direktorica Gledališča Toneta Čufarja Jesenice, in jeseniški župan Peter Bohinec / Foto: Nik Bertoncelj

Z zvenečim baritonom razglaša ...

... da je ponosen Jeseničan. Operni pevec, baritonist in učitelj solopetja Jaka Jeraša je postal novi častni občan občine Jesenice. V obeh slovenskih opernih hišah še danes predstavlja sinonim za Jesenice ...

Petje mu je bilo tako rekoč položeno v zibelko. Njegov praded je bil Nikolaj Bernard, ustanovitelj prve kovaške godbe v Bohinju in nato še številnih drugih godb, tudi jeseniške.

»Oče in mati sta bila pevca in ni bilo praznika, godu, da se doma ne bi prepevalo. Z glasbo smo se ukvarjali vsi,« pripoveduje novi častni občan občine Jesenice Jaka Jeraša, ki se je v slovenski kulturni prostor vpisal kot operni pevec, baritonist in učitelj solopetja. Vse življenje, skoraj 85 let, že živi na Jesenicah in ostaja ponosen Jeseničan.

Potem ko je leta 1970 opravil avdicijo v ljubljanski Operi, je bil polnih 28 let v njej zaposlen kot solist. Do upokojitve je odpel kar 64 vlog v 1224 opernih in operetnih predstavah.

»Pel sem tako rad in tako z veseljem delal, da bi pel tudi zastonj, če bi bilo treba,« pravi, a v isti sapi priznava, da mu Ljubljana ni bila preveč ljuba.

»Ljubljane nisem preveč 'obrajtal', moram kar povedati. Ker so nas Jeseničane vedno malo podcenjevali …« pripoveduje v svojem značilnem, malce zafrkljivem in duhovitem slogu, a takoj dodaja, da jim je, ljubljanskim srajcam, ob vsakem priklonu po odlično zapeti vlogi dokazal, da Jeseničani niso od muh.

Nanizal je številne odmevne vloge, pri čemer s posebnim ponosom pove, da ni prav nikoli odpovedal nastopa. Vso svojo poklicno kariero je ostal zvest ljubljanski operni hiši, kjer je kot eden redkih imel stalni angažma, kar je bilo, se zaveda, takrat velik privilegij.

Besedila še zna na pamet

In zanimivo, še danes zna na pamet večino besedil, ki jih je v svoji karieri odpel. Ob tem pove še eno zanimivost: Vse predstave in vloge si je vsa leta zapisoval v knjigo, ki jo še vedno hrani. »In če je kdo 'fušal', sem mu zraven pripisal črno piko.« (smeh)

Po upokojitvi je nekaj časa pel še v mariborski Operi, ponosen pa je tudi na zgoščenko z naslovom Odlomki iz oper, ki je izšla leta 2005, na njej pa je dvajset arij in duetov, ki so vsi zapeti v slovenskem jeziku. Ob tem pa je še danes velik zagovornik uprizoritev opernih del v slovenskem jeziku in kritično spremlja dogajanje na opernih odrih, kjer slovenščine ni več slišati.

Ponosen na svoje učence

Ob rednem delu je veliko časa namenjal tudi ljubiteljski kulturi, igral in pel je v Gledališču Toneta Čufarja Jesenice, v pevskih zborih, bil je tudi pobudnik novoletnih koncertov na Jesenicah. Vrsto let je poučeval tudi solopetje na Jesenicah in v Tržiču, na svoje učence je izjemno ponosen, med njimi sta tudi vrhunska mezzosopranistka v Dunajski državni operi Monika Bohinec in tenorist Klemen Torkar, ki sta ga oba presenetila ob praznovanju občinskega praznika na Jesenicah; oba sta prišla pet v čast svojemu nekdanjemu učitelju.

Novica, da bo prejel najvišje priznanje občine, naziv častni občan, ga je razveselila. Pravi, da je vesel za vse, kar je naredil. Poleti bo dopolnil 85 let, na oder ni stopil že dobrih petnajst let, kljub temu pa še vedno spremlja, včasih tudi kritično, kulturni utrip na svojih ljubih Jesenicah in tudi drugod.

Je pa ponosen tudi na svoje nečake, ki so vsi povezani z glasbo, med njimi sta tudi pozavnist in skladatelj Domen Jeraša ter dirigent in zborovski vodja Primož Kerštanj, in njihove otroke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 28. november 2018 / 11:00

Ta naša Slovenija

Srečal sem mlado Rusinjo. Skupaj smo čakali. V St. Petersburgu (bivši Leningrad) je doštudirala glasbeni inštrument, zaradi ljubezni je prišla v Slovenijo, kjer živi že 12 let. Torej urejena dama,...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 27. marec 2023 / 18:33

Negujejo spomin na generala Rudolfa Maistra

Na nedavni skupščini Društva generala Rudolfa Maistra Kranj so dr. Iztoku Puriču in mag. Janezu Tavčarju podelili zlata znaka združenja Maistrovih društev.

GG Plus / ponedeljek, 27. marec 2023 / 18:20

Samo smučka je bila ves čas pred mojimi očmi

Inženir Andrej Robič se je kot dolgoletni vodja Elanovega razvoja vse življenje ukvarjal s smučanjem. Bil je tisti, ki je že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja prišel na idejo o oblikovanju takšn...

Kultura / ponedeljek, 27. marec 2023 / 18:18

Na poti k novemu kulturnemu modelu

V želji prisluhniti ustvarjalcem v kulturi v lokalnih skupnostih bo vodstvo ministrstva za kulturo v mesecu in pol obiskalo vseh dvanajst regij po Sloveniji. Minuli petek je gorenjski regionalni posve...

Kranj / ponedeljek, 27. marec 2023 / 18:09

Prejeli certifikat Voda iz pipe

Med nosilci certifikata Voda iz pipe je po novem tudi Zavod za turizem in kulturo Kranj. Prevzeli so ga v torek na dogodku Turistični vodni dan v kranjski Kovačnici.

Žiri / ponedeljek, 27. marec 2023 / 18:09

Spomine zbrali na razstavi

Letošnje praznovanje »srebrne« obletnice delovanja Vrtca pri sv. Ani v Žireh so pospremili tudi z razstavo »S sveto Ano že 25 let« v Galeriji v zvoniku cerkve sv. Martina.