Letošnji knjižni izbor Fabule / Foto: Igor Kavčič

Fabula krat šest

Prvi pomladanski mesec je že enaindvajsetič rezerviran za festival Literature sveta – Fabula. Ta prinaša tudi šest novih prevodnih knjižnih del.

Ljubljana – Izhodišče fokusa letošnjega festivala Literature sveta – Fabula založbe Beletrina je usmerjeno v vprašanje, česa smo se iz preteklosti naučili oziroma se nismo naučili in kako sence preteklega vplivajo na našo sodobnost. Festivalski slogan (re)konstrukcije spomina je združil mednarodno uveljavljene avtorje in avtorice: Oksano Zabužko, Tatiano Tîbuleac, Joséja Luísa Peixota, Lászla Krasznahorkaija, Bernardine Evaristo in Cristino Morales.

Literati so v preteklih dneh na več dogodkih pospremili sveže prevode svojih knjig v slovenščino. Ukrajinska pisateljica Oksana Zabužko nas v romanu Terenske raziskave ukrajinskega seksa popelje v vprašanje identitete in spola, na področje boja, v katerem je ženska podvržena socialnemu in spolnemu zatiranju – tako tradicionalnega patriarhata kot totalitarnega nadzora. Roman Stekleni vrt romunske pisateljice Tatiane Tîbuleac je v več pogledih presenetljiva pripoved, ki se dotika tem večkulturnosti, materinstva, družinskega in družbenega nasilja ter gradnje človekove identitete. Roman Mestece Galveias portugalskega pisatelja Joséja Luísa Peixota na prvi pogled morda prinaša prepoznavne podobe podeželja, odmaknjenega mesteca, označujoč alegorijo ujetništva tradicionalnih vrednot in družbenih normativov majhne skupnosti, kjer pa monotono vaško življenje razburka presenetljiv preobrat.

Občutje ujetosti, tradicionalna (za)varovanja in človeške oziroma družbene anomalije so značilni tudi za madžarskega pisatelja Lászla Krasznahorkaija in njegov romaneskni prvenec Satanov tango. Britanska pisateljica Bernardine Evaristo se predstavlja z romanom Manifest: nikdar odnehati. Gre za nekonvencionalno izpisane spomine, intimno, močno in navdihujočo izpoved, v kateri se izpostavijo številna družbena vprašanja, kot so rasa, razred, feminizem, spolnost in staranje, ena najobetavnejših mlajših španskih avtoric, Cristina Morales, pa je predstavila svoj romaneskni prvenec Bojevniki, delo, ki je morda roman, morda gledališka igra, ki skozi fikcijo pripoveduje resnično zgodbo o reprezentaciji in realnosti, vsiljenih radikalizmih in avtentični transgresiji, umetnosti kot sredstvu provokacije ter pomeni oster krik proti današnji družbi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 19. julij 2018 / 10:18

Hobi branitelja Kitajcev

Nekaterim predstavljajo hobiji celo rdečo nit življenja. Med njimi je tudi ameriški pisatelj Erle Stanley Gardner, ki se je rodil 17. julija 1889. Kot odvetnik je pretežno branil Kitajce in se ga j...

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Pri sladkorni bolezni ubijajo zapleti

Svetovna zdravstvena organizacija sladkorno bolezen opredeljuje kot kompleksno kronično presnovno motnjo, za katero je značilna stalna povišana raven sladkorja (glukoze) v krvi.

Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Sladkorna bolezen tipa 2 - zboli lahko vsakdo

Dokler smo zdravi in od daleč opazujemo, kako zbolevajo naši znanci in prijatelji, si pogosto rečemo, da se nam "to" ne more zgoditi.

Zanimivosti / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Kranjski rovi praznično odeti

Kranjski cvetličarji in rokodelci so z razstavo kranjske rove spremenili v čarobni svet prazničnih aranžmajev.

Gospodarstvo / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Črn teden na borzi

Minuli teden je bil za imetnike delnic eden najbolj črnih v dosedanji zgodovini Ljubljanske borze.

Žirovnica / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Težav z vodo ne bo več

Nov vodohran nad Smokučem bo izboljšal preskrbo s pitno vodo v občini Žirovnica in odpravil težave s slabim pritiskom vode v višje ležečih predelih.