Nova bolnišnica na Golniku
Projekt nove bolnišnice Kirurgije Bitenc na Golniku poteka, a morda ne ravno po začrtani časovnici. Po prvotnih načrtih naj bi jo namreč odprli že konec letošnjega leta ...
V novi bolnišnici so predvidene tri operacijske dvorane, deset postelj za intenzivno nego in štirideset navadnih postelj.
Golnik – Kirurgija Bitenc iz Ljubljane je na javni dražbi kupila zemljišče na Golniku, ki je bilo v lasti države. Na zemljišču je nekaj propadajočih stavb (kompleks Kolovrat in Pralnica), ki so bile v upravljanju Klinike Golnik in so bile v načrtu odprodaje. Gre sicer za zasebni zavod, vendar s podeljeno koncesijo delujejo kot del javne zdravstvene službe. Tudi do nove bolnišnice bodo lahko dostopali vsi z urejenim zdravstvenim zavarovanjem in veljavno napotnico, je pred dobrima dvema letoma povedal Marko Bitenc, dr. med., direktor Kirurgije Bitenc, ki pa na naša nedavna vprašanja, kako poteka projekt, ni odgovoril. Kot je tedaj še navedel, bodo s projektom povečali svoje zmogljivosti, saj širitev iz sedanjih prostorov, ki jih najema od Klinike Golnik, ni mogoča, povpraševanje po zdravstvenih storitvah pa je veliko. Investicijo naj bi pokrili sami s pomočjo kredita.
»Prodajalec omenjenih nepremičnin je Republika Slovenija, prodajo pa je s postopkom javne dražbe izvedla Klinika Golnik kot upravljavec teh nepremičnin. Kupnino v višini ocenjene vrednosti 458 tisoč evrov je Klinika v skladu s pogodbo nakazala državi. Sklep o prodaji je bil junija 2017 sprejet na svetu zavoda,« pa so pojasnili na Kliniki Golnik, kjer si tudi po tem, ko bo nova bolnišnica zgrajena, želijo sodelovanja s Kirurgijo Bitenc na področju operativnega zdravljenja bolnikov s pljučnim rakom.
V novi bolnišnici so predvidene tri operacijske dvorane, deset postelj za intenzivno nego in štirideset navadnih postelj, Gradbeno dovoljenje naj bi bilo izdano, po prvotnih načrtih naj bi bolnišnico odprli do konca letošnjega leta.
Zanimalo nas je tudi, ali ima svoje obveznosti tudi Mestna občina (MO) Kranj. »Stroški infrastrukture na zemljišču so stroški lastnika oz. investitorja. Ker se zavedamo, da zaradi predvidenih širitev zdravstva na Golniku predvidoma ne bo več zadoščala mala čistilna naprava, nameravamo zgraditi primarni kanal za odvajanje odpadnih voda na relaciji Golnik–Mlaka s priklopom na Centralno čistilno napravo Kranj. Ta bo omogočala priključitev tudi vseh naselij ob poti (Srakovlje, Tenetiše, Trstenik, Pangršica, Goriče, Srednja vas - Goriče). Za izgradnjo primarne kanalizacije Golnik–Mlaka imamo že izdelan projekt za izvedbo investicije in pridobljeno gradbeno dovoljenje. Projekt smo prijavili tudi za sofinanciranje prek mehanizma za okrevanje in odpornost (NOO), iščemo pa še dodatne vire za sofinanciranje. Če bomo pri tem uspešni, bi lahko začeli graditi že letos in zaključili do konca leta 2025,« so sporočili iz Službe za odnose z javnostmi na MO Kranj.