Božič, verski, družinski in ljudski praznik (Foto: Gorazd Kavčič)

Slovenski božič je vedno najlepši

Ne samo zaradi praznika samega, ampak zato, ker smo se v božičnih dneh leta 1990 odločili za samostojno državo.

Pred nami so praznični dnevi. Včeraj je bil sveti večer s tradicionalnimi polnočnicami po slovenskih cerkvah. Danes je božič, najbolj spoštovan verski, družinski in ljudski praznik. Jutri, na praznik prvega mučenika Štefana, pa bo državni praznik dan samostojnosti in enotnosti.

Slovenci imamo radi praznike. Praznovali smo jih v vojnah in miru, v težkih in sproščenih časih. Čeprav se začenjajo hujši časi, ko bo za nekatere tudi manj kruha, ni razloga, da se svojih praznikov ne bi veselili tudi sedaj.

Božični praznik je za Slovence nekaj posebnega. Za nas je najlepši ne le zaradi spomina na božični dogodek pred dobrimi 2000 leti, ampak zaradi prelomnih predbožičnih dni leta 1990, ko smo se na plebiscitu 23. decembra z veliko večino odločili za samostojno in demokratično državo. To je bilo eno najlepših božičnih daril v zgodovini našega naroda. Tistega leta so polnočni zvonovi bili najlepše, najglasneje.

Božič je verski, ljudski in predvsem družinski praznik. Čeprav je njegovo sporočilo vsako leto enako, je odgovor nanj vsakič drugačen, je zapisal v božični poslanici ljubljanski nadškof in predsednik Slovenske škofovske konference Alojz Uran. Svet se spreminja, v središču teh dogajanj pa je človek. Vsa neravnovesja, zaradi katerih danes trpijo ljudje, imajo korenine v človekovem srcu. Tukaj se začenjata mir in vojna, ljubezen in sovraštvo, življenje in smrt. Od nas je odvisna usoda sveta. Mi smo odgovorni, da bodo tudi prihodnji božični prazniki vznemirljivi, vendar mirni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / petek, 27. junij 2008 / 07:00

Hočemo parkirati v gneči

Vrli kranjski oblastniki so nedvomno odlični poznavalci prometa v starem mestnem jedru. Z omejitvijo parkiranja na parkirišču pri Čebelici so na najlepši način ustregli večini občanov, okoličanov in t...

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 14. november 2006 / 06:00

Sandijevi utrinki

V avli Zdravstvene postaje na Selu pri Žirovnici so v petek odprli razstavo Utrinki jeseniškega fotografa Sandija Novaka.

Domžale / torek, 14. november 2006 / 06:00

Zanesljiva zmaga Tonija Dragarja

Domžale - Domžalski volivci so v drugem krogu lokalnih volitev za svojega novega župana izbrali Tonija Dragarja. Dragar, ki je bil doslej poklicni podžupan doseda...

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Razigrano tekmovanje

Najbolj urejeni so na Ptuju, najlepši havajki pa sta letos Sabina Mali in Nina Stropnik. Ko je komisija slovenske superfinalistke izbora za Miss Hawaiien Tropic povprašala, kaj menijo o izboru, se je...

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Zima trka na vrata

15. november je datum, ko morajo motorna vozila imeti zimsko opremo, kazni do 100 tisočakov.

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Dvojna varčnost

Test: Dacia Logan 1.5 dCi Laureate