»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice
Višje sodišče v Ljubljani je razveljavilo pogojno obsodbo nekdanjega vodstva jeseniške bolnišnice. Peterico obtoženih z nekdanjim direktorjem Igorjem Horvatom na čelu je oprostilo obtožbe, da naj bi leta 2010 priredili razpis za čiščenje bolnišnice in receptorske storitve.
Jesenice – Višje sodišče v Ljubljani je nekdanje vodstvo Splošne bolnišnice Jesenice oprostilo očitanih kaznivih dejanj v zvezi z domnevno spornim poslom z družbo ISS Facility Services, je pred dnevi poročala Slovenska tiskovna agencija (STA). Kot je zanjo dejal nekdanji direktor bolnišnice Igor Horvat, mu je s pravnomočno oprostilno sodbo po devetih letih agonije z ramen padlo veliko breme.
Kazenski postopek proti nekdanjemu direktorju bolnišnice Igorju Horvatu, nekdanji pomočnici za področje zdravstvene nege Zdenki Kramar, nekdanjemu direktorju ISS Rudiju Zupanu, prokuristki ISS Franji Meža Nereks in vodji poslovne enote ISS v jeseniški bolnišnici Binki Dedić zaradi domnevne zlorabe položaja in pomoči pri kaznivem dejanju je potekal na Okrožnem sodišču v Ljubljani. Tožilstvo jih je obtožilo, da naj bi leta 2010 priredili javni razpis za čiščenje bolnišničnih prostorov in receptorske storitve v korist podjetja ISS Facility Services. To je kot edini ponudnik aprila 2010 večmilijonski posel tudi pridobilo. S tem naj bi bila jeseniška bolnišnica oškodovana za skoraj 835 tisoč evrov.
Ljubljansko sodišče je leta 2021 vse obtožene, ki so sicer krivdo zanikali, spoznalo za krive in jim izreklo pogojno obsodbo, na katero se je obramba pritožila. Višje sodišče v Ljubljani je tako pred kratkim pritožbi ugodilo in jih oprostilo, je za STA povedal Horvat, ki je ves čas vztrajal, da je šlo za konstrukt, s katerim je takratni svet zavoda z očitkom krivdne kršitve obvez izvedel njegovo zamenjavo. O morebitni vložitvi odškodninske tožbe bo še razmislil.
Zaradi domnevno sporne pogodbe z ISS Facility Services so namreč leta 2014 Horvata razrešili z mesta direktorja jeseniške bolnišnice. Svet zavoda mu je očital malomarno opravljanje dolžnosti in nezakonito porabo javnih sredstev. Vložena je bila tudi odškodninska tožba, v kateri je bolnišnica od Hrovata in Kramarjeve zahtevala 1,4 milijona evrov odškodnine. Kranjski oddelek Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani je sicer leta 2018 tožbeni zahtevek v celoti zavrnil z ugotovitvijo, da razpisni postopek ni bil prirejen v korist ISS in da bolnišnica ni dokazala, da bi ji zaradi sklenjene pogodbe dejansko nastala škoda. Sodba delovnega sodišča je postala pravnomočna januarja 2019.