Še vedno ni znano, kje bo bolnišnica
Zanjo si prizadevajo v Kranju, na Jesenicah in v Radovljici, kjer poudarjajo vsak svoje prednosti lokacije na posameznem območju. Končna odločitev je v rokah vlade, po pričakovanjih naj bi bila znana še v prvi polovici letošnjega leta.
Kranj, Radovljica, Jesenice – Po tem, ko je Mestna občina Kranj tudi aktualni vladi že predstavila predlagano lokacijo za gorenjsko regijsko bolnišnico na Zlatem polju in pri tem dobila zagotovilo, da bo vlada odločitev o tem, kje bo bolnišnica stala, sprejela še v prvi polovici letošnjega leta, sta svoje prednosti poudarili tudi občini Radovljica in Jesenice.
V Radovljici je prostor pripravljen
Kot pojasnjujejo v Radovljici, je lokacija regijske bolnišnice v prostorskem načrtu občine Radovljica opredeljena že več kot deset let. Leta 2017 je bila izdana prostorska programska preveritev za umestitev na tem območju, ki vsebuje analizo stanja prostora, variante rešitve umestitve bolnišnice ter smernice nosilcev urejanja prostora. Preveritev je potrdila, da lokacija v Radovljici predstavlja najboljšo lokacijo za umestitev regijske bolnišnice predvsem z vidika prometne dostopnosti neposredno z avtoceste,« so pojasnili na radovljiški občinski upravi.
Kot poudarja župan Ciril Globočnik, je s prostorskimi dokumenti za bolnišnično dejavnost že zagotovljeno več kot deset hektarov veliko območje z možnostjo širitve proti vzhodu še za dodatnih sedem. »Območje geometrijsko predstavlja središče gorenjske regije, poleg prometne je v neposredni bližini tudi vsa ostala infrastruktura pa tudi letališče Lesce,« je še poudaril.
V Radovljici so prepričani, da je tudi lanska analiza možnih lokacij, ki jo je pripravila razvojna agencija BSC Kranj, potrdila predhodne ugotovitve občine. So pa v Radovljici po dogovoru z DARS, DRSI in ministrstvom za zdravje izdelali tudi idejno shemo novega avtocestnega priključka, ki bo namenjen direktnemu dostopu do bodoče bolnišnice.
Kranj: Ponujamo najboljšo lokacijo
Tudi v Kranju se ne želijo odreči svojemu predlogu po umestitvi regijske bolnišnice na območju Zlatega polja, kjer – kot poudarjajo – ima Mestna občina Kranj primerno zazidljiva in v prostorskih načrtih namembna zemljišča, katerih največji lastnik je država. Župan Matjaž Rakovec je pojasnil, da so po nastopu aktualne vlade na ministrstvu za zdravje že predstavili predlagano lokacijo na Zlatem polju in vse njene prednosti. »Obljubljeno nam je bilo, da bo vlada sprejela sklep o izboru lokacije do poletja, torej v prvi polovici letošnjega leta. Seveda se bomo vmes še dobili z njihovimi strokovnimi službami, da obrazložimo, kje vse ima Kranj prednosti v primerjavi z lokacijo v Radovljici. Moramo se zavedati, da je Kranj središče gorenjske regije; samo v Kranju z okolico je 90 tisoč ljudi, če upoštevamo širše območje, pa je v kranjskem bazenu več kot polovica prebivalcev Gorenjske. Mislim, da s strokovnega vidika tudi ni problem, da bi regijsko bolnišnico umestili v Kranj.« Podporo regijski bolnišnici v Kranju so sicer jeseni 2021 izrekli tudi tedanji župani občin Cerklje, Gorenja vas - Poljane, Jezersko, Naklo, Preddvor, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki in Žiri.
Bolnišnica mora ostati na Jesenicah
Tudi novi župan Jesenic Peter Bohinec tako kot njegov predhodnik trdno stoji na stališču, da mora bolnišnica ostati na Jesenicah. »Ne smemo pozabiti na bistveno prednost, ki jo imajo Jesenice pred ostalimi občinami, in sicer – bolnišnica na Jesenicah dejansko že stoji. V njen razvoj in obnovo je država v zadnjih letih vložila tudi znatna finančna sredstva,« poudarjajo na Jesenicah in pri tem v ospredje postavljajo leta 2015 zgrajeni novi urgentni center ter obsežno energetsko-požarno sanacijo in prenovo lekarne pred dvema letoma.
Ob tem, poudarja župan, za namen njene širitve Občina Jesenice že vrsto let s prostorskimi akti ščiti območje stavbnih zemljišč vzhodno od obstoječe bolnišnice, v lasti pa ima tudi stavbna zemljišča, ki bi bila lahko namenjena širitvi bolnišnične dejavnosti. »Poleg odličnih cestnih in železniških povezav Jesenic je treba posebej omeniti tudi Fakulteto za zdravstvo Angele Boškin, ki zagotavlja razvoj zdravstvenega kadra za potrebe jeseniškega zdravstva, pa tudi širše, ter Srednjo šolo Jesenice, ki od leta 1994 izvaja izobraževanje tehnikov zdravstvene nege in poklicno izobraževanje bolničarjev negovalcev,« še navajajo na Jesenicah.
Ob tem poudarjajo, da ohranitev Splošne bolnišnice Jesenice kot regijske bolnišnice predstavlja pomemben gradnik skladnosti razvojnih prizadevanj v regiji. »Z ohranitvijo dejavnosti splošne bolnišnice v občini Jesenice bi, ne nazadnje, še naprej zagotavljali ustrezno razpršenost tovrstnih ustanov po celotnem ozemlju Slovenije in čim hitrejši dostop do bolnišničnih storitev tudi za prebivalce, obiskovalce in turiste na perifernih območjih.«