Matjaž Podlipnik s prvo rolko za trening poleti v Jugoslaviji. Rolka iz začetka 60. let je last Lidije Pšenica. / Foto: Tina Dokl

V dolini presežkov

Razstava Naši nordijci, ki so jo v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani pripravili ob bok svetovnemu prvenstvu v nordijskem smučanju v Planici, je na ogled vse do 2. aprila.

Zgornjesavska dolina ima do danes kar 37 olimpijcev, od tega 25 nordijskih športnikov. Slednji so: Jožko Janša, Janko Janša, Peter Klofutar, Albin Jakopič, Avgust Jakopič, Leon Knap, Alojz Klančnik, Karel Klančnik, Janko Mežik, Janez Polda, Janez Robič, Zdravko Hlebanja, Mara Rekar, Alojz Kerštajn, Janez Mlinar, Marjan Pečar, Branko Dolhar, Tone Djuričič, Dušan Djuričič (Mrak), Rajko Lotrič, Robert Kerštajn, Jože Kavalar, Matej Soklič, Vili Črv in Neža Žerjav.

Kar 37 udeležencev olimpijskih iger ima Zgornjesavska dolina, od tega 25 nordijskih športnikov. Prvič so se udeležili zimske olimpijade leta 1928 v St. Moritzu brata Jožko in Janko Janša ter Peter Klofutar. Vsi nordijci olimpijci do zadnjih olimpijskih iger v Pekingu so predstavljeni na razstavi Naši nordijci v Slovenskem planinskem muzeju, kjer so zbrali še tiste Zgornjesavce, ki so bili tudi državni prvaki v teku na smučeh, skokih in kombinaciji. »Tekmovalci so iz vseh naših vasi, res pa so v nordijskih disciplinah prednjačili Mojstrančani in Ratečani,« je povedal vodja Slovenskega planinskega muzeja Matjaž Podlipnik, ki je razstavo pripravil v soavtorstvu z domačinom Jožetom Dovžanom. »Brez njegove pomoči te razstave ne bi bilo.«

Prve smuči pod Triglavom

Smuči so ljudje na območjih, prekritih s snegom, najprej uporabljali za delo in življenje, kasneje za tek na smučeh, skoke in alpsko smučanje. »Pri Robiču, po domače pri Lohnežu, v Kranjski Gori so imeli smuči, ki jih je izdeloval pasarski mojster. Streme, pleteno iz jermenov, je imelo letnico 1871. V Radovni sta leta 1896 Požrvov oča in Palkov Janez iz Mojstrane vodila na lov švedskega lovca. Imela sta krplje, lovec pa nekakšne deske, na katerih je lahko drsel, medtem ko sta si onadva počasi utirala pot. Le nekaj dni kasneje je Lenkov Miha izdelal prve smuči pod Triglavom,« je spomnil Podlipnik.

Prva skakalnica že 1927

Za prvo skakalnico leta 1927 na Boru v Mojstrani so zrasle še skakalnice v Trebežu v Kranjski Gori, na današnji slalomski ciljni strmini v Podkorenu, v Ratečah ob železniški progi in v Planici. »Če je pri nas zibelka nordijskega športa v Bohinju, kjer so se začeli prvi smučarskotekaški tečaji, prve tekme in tudi prva skakalnica je bila v Bohinju, pa lahko rečemo, da je bila mala, osnovna in srednja šola v Zgornjesavski dolini,« je poudaril Podlipnik. Spomnil je na državno prvenstvo v nordijskem smučanju, ki so ga gostili v Mojstrani leta 1961 z veličastnim sprevodom, ki se, kot je prepričan, lahko kosa z nedavnim slovesnim odprtjem svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Kranjski Gori. Na razstavi so na ogled tudi tekmovalne smuči Franca Lakote, državnega prvaka v smučarskem teku na 18 kilometrov leta 1961.

Poseben kotiček je namenjen Janezu Poldi, legendi iz obdobja po drugi svetovni vojni. »Če Poldo postavimo v tedanji čas in prostor, mislim, da ga lahko primerjamo s Petrom Prevcem. Čeprav Polda mednarodno v skokih ni tako pogosto blestel, moramo upoštevati ekonomske razmere, pogoje za treniranje, kakršni so bili pri nas po drugi svetovni vojni. Po eni strani je bil Polda prvi Zgornjesavec, ki je preletel sto metrov, po drugi Bor Pavlovčič, ki ima aktualni rekord Zgornjesavske doline iz Planice iz leta 2021, ko je na smučarskih poletih (ki so od leta 1971 dalje samostojna disciplina) poletel kar 249,5 metra in mu namenjamo svoj kotiček. Oba sta Mojstrančana.«

Temelji za današnje dni

Zanimivo si je ogledati tehnike skokov skozi čas, različne predmete ... Vsaj z omembo se spominjajo še številnih drugih Zgornjesavcev. »Zdaj 93-letni Mato Krznarič iz Mojstrane je bil skakalec v mladosti, potem 60 let športni delavec v Planici. Pred dnevi mi je dejal, da ga na nordijsko svetovno prvenstvo sicer ne bo, ker iz Rateč do Planice ne zmore več peš, polete pa si bo še ogledal.«

Razstava povzema temelje, na katerih danes sloni še eno poglavje o dolini presežkov in prirediteljev FIS svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju 2023. Tega bi bila danes zagotovo vesela tudi Minca Rabič - Hotelova, rojena leta 1904, ena od začetnic nordijskega smučanja pri nas in velika podpornica drugih nordijcev v Dolini.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 29. november 2012 / 07:00

Celovški zmaj vabi na uživanje

Glavno mesto dežele Koroške ima toliko znamenitosti, da je obiskovalec v zadregi, kaj izbrati.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 9. marec 2023 / 20:27

Priznanja tudi gorenjskim kmetijam

Kranj – V okviru priprav na tradicionalni, že 34. festival Dobrote slovenskih kmetij od 19. do 21. maja na Ptuju že potekajo ocenjevanja kmečkih prehranskih izdelkov, ki so jih na ocenjevanje dale...

Gospodarstvo / četrtek, 9. marec 2023 / 20:27

Kmetje ne zlorabljajo ugodnosti

Finančna uprava je v dosedanjih nadzorih ugotovila, da kmetje davčno označeno gorivo dosledno uporabljajo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije.

Zanimivosti / četrtek, 9. marec 2023 / 20:25

Da bo motoristična pomlad čim bolj varna

Približuje se pomlad, z njo pa tudi višje temperature, ki na ceste zvabijo marsikaterega ljubitelja motorističnih užitkov in ostrih zavojev. Kako pripomoči k čim večji varnosti prve vožnje smo se pogo...

Mengeš / četrtek, 9. marec 2023 / 20:23

Najsodobnejši kineziološki center

Mengeš – V petek je v Meng­šu uradno odprl vrata kineziološki center Bodifit, sedmi po vrsti pod okriljem omenjene organizacije, ki se ukvarja z rekreacijo, fitnesom, vodenimi vadbami, pilatesom in...

Škofja Loka / četrtek, 9. marec 2023 / 20:20

Prostofer ni taksi

Skoraj dve leti in pol je že, odkar je v škofjeloški občini v primeru, da si starejši ne morejo zagotoviti drugačnega prevoza, na voljo tudi prevoz v okviru projekta Prostofer. Zanimanje za te prevoze...