Za vključenost oviranih
Projekt Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi je primer dobre prakse, ki lajša življenje invalidnim osebam. Omogočanje dostopnosti, tako v fizičnem kot digitalnem svetu, je namreč temeljnega pomena za zagotavljanje enakopravnosti in vključenosti vseh, tudi ranljivih skupin.
V bazi podatkov, ki je v pomoč osebam z vsemi štirimi tipi oviranosti pri načrtovanju poti, je zbranih že okoli 50 tisoč objektov, 47 tisoč pločnikov in poti ter prehodov za pešce in 2500 parkirnih mest za invalide, pa tudi blizu štiri tisoč različnih fizičnih ovir, ki še čakajo na odpravo. V projekt je sicer vključenih 64 občin, tudi več gorenjskih.
Ljubljana – V Ljubljani je pred dnevi potekala predstavitev projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi. Kot je povedal Roman Rener, vodja projekta, ki ga izvaja Geodetski inštitut Slovenije, financiralo pa ga je ministrstvo za infrastrukturo, projekt poteka že sedmo leto zapored. »Samo en prostor imamo in si ga delimo vsi,« je dejal Rener in dodal, da je infrastruktura, ki je prilagojena ranljivim skupinam, primerna tudi za vse druge.
Cilj projekta je izboljšati kakovost življenja na področju mobilnosti in dostopnosti osebam z gibalno oviranostjo, slepim in slabovidnim, gluhim in naglušnim ter starejšim. V okviru projekta po standardiziranem sistemu, ki ga je razvil Geodetski inštitut, osebe z različnimi oviranostmi pridobivajo podatke o ovirah v javnem prostoru, ki so podlaga za odpravo fizičnih ovir v mestih, izdelavo spletnih in fizičnih kart ter aplikacije za navigacijo.
Kot partner projekta za spletno dostopnost sodeluje tudi založba Beletrina, pomembno vlogo v projektu pa so prevzele tudi invalidske organizacije in občine. Trenutno je vključenih 64 občin, med njimi tudi nekaj gorenjskih. Tam so že zajeti podatki o dostopnosti in prevoznosti cest in pločnikov. V bazi podatkov, ki je v pomoč osebam z vsemi štirimi tipi oviranosti pri načrtovanju poti, je zbranih že okoli 50 tisoč objektov, 47 tisoč pločnikov in poti ter prehodov za pešce in 2500 parkirnih mest za invalide, pa tudi blizu štiri tisoč različnih fizičnih ovir, ki še čakajo na odpravo.
V Nacionalnem svetu invalidskih organizacij so poudarili dobro sodelovanje vseh vpletenih, kar je ključno za oblikovanje celovitih rešitev in njihov prenos v prakso.
Projekt se posveča vsem tipom oviranosti in poudarja pomen dostopnosti ne le v fizičnem, temveč tudi v digitalnem svetu. Kot je dejal Borut Sever, direktor Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, se le na ta način lahko vse skupine enakopravno vključujejo v družbo, takšen projekt pa nas navdaja s prepričanjem, da gre družba v pravo smer. Omenil pa je tudi nekatere izzive, ki še ostajajo, med njimi denimo javni potniški promet, ki še ni v celoti dostopen za vse osebe z različnimi invalidnostmi.
Ob koncu so o svojih izkušnjah spregovorili tudi predstavniki oseb z različnimi oviranostmi, med njimi Kamničana Anton Iskra in Mitja Osolnik. Iskra, sicer občinski svetnik z gibalno oviranostjo, je spregovoril o svojih izkušnjah z dostopanjem v različne ustanove v domačem Kamniku in poudaril, da imajo za odpravljanje fizičnih ovir namenjena tudi sredstva v proračunu. Mitja Osolnik, ki je slep in se ukvarja tudi z glasbo, pa je poudaril napredek različnih računalniških programov, ki pomagajo slepim pri delu z računalnikom.