Srno odstranili po dveh dneh
Ob cesti Spodnja Bela–Bobovek je prejšnji teden tik pred Spodnjo Belo povožena srna ležala dva dneva, kar je zmotilo mnoge krajane in mimovozeče voznike. Pristojne službe smo povprašali, zakaj je trajalo tako dolgo, da so povoženo srno odstranili.
Spodnja Bela – Gospodar Lovske družine (LD) Storžič Ivan Kern nam je pojasnil, da so bili o povoženi divjadi obveščeni v ponedeljek, 20. februarja, ob 10. uri zjutraj. V slabih 40 minutah so živali zaradi evidentiranja izgube odvzeli čeljust in obvestili higiensko službo, ki je pristojna za odvoz. Ta jih, ko do odvoza pride, o tem tudi obvesti po elektronski pošti. Povedal je še, da so jih nekaj ur kasneje istega dne zaradi povožene srne poklicali tudi iz centra 112. Odgovorili so jim, da zanjo že vedo in je odvoz tudi že naročen. Vendar je srna dan kasneje še vedno ležala ob cesti vsem na očeh, po naših podatkih so jo odpeljali šele po dveh dneh.
Kako pa čas odvoza pojasnjujejo na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR)? Na spletni strani Lovske zveze Slovenije smo namreč zasledili članek iz julija 2022, ki se je nanašal na novi protokol obveščanja v primeru povoza divjadi in njihovega odvoza. Zapisali so, da se o povoženih prostoživečih živalih (razen divjih prašičev) na cesti ali na železnici obvesti upravljavec cest oziroma železnice, ki bo poskrbel za odstranitev povožene živali, o najdbi poginjenega ali povoženega divjega prašiča pa se obvesti UVHVVR. A nam je že gospodar LD Storžič takoj povedal, da ta protokol ni trajal dolgo. Mogoče dober mesec dni.
Na UVHVVR pa so pojasnili, da lahko najditelj povoz domačih in prostoživečih živali na cestah in železnicah sporoči direktno Nacionalnemu veterinarskemu inštitutu – Veterinarsko-higienski službi (NVI VHS). Gorenjsko pokriva enota NVI v Ljubljani, ki je dosegljiva na dežurni številki 01/477 93 53. Najdbo povožene živali lahko najditelj sporoči tudi na Regijski center za obveščanje (številka 112), od koder nato o truplu povožene živali obvestijo NVI VHS, glede odvzema materialnega dokaza za potrebe evidentiranja izgub divjadi pa lokalno pristojnega upravljavca lovišča. Če pa se zgodi, da nekdo povozi divjega prašiča, se to vedno sporoči na številko 112, ne glede na to, kdo je prijavitelj – lovec ali druga fizična oseba. Glede konkretnega primera, o katerem smo spraševali, pa so povedali, da je NVI VHS odvoz opravil v skladu s prioritetami in v roku, določenem v Pravilniku o zbiranju, prevozu, skladiščenju, ravnanju, uporabi in odstranjevanju živalskih trupel kot vrste živalskih stranskih proizvodov, ki niso namenjeni prehrani ljudi. »V skladu s 5. členom pravilnika mora NVI v zimskem času prevzem opraviti v 36 urah, izjemoma v 48 urah po prijavi pogina,« so pojasnili.