Smučarsko pohodništvo z vodičem na Jelovici
Ste kdaj razmišljali, da bi se odpravili raziskovat neznane zasnežene poti ter ob tem spoznavali lepote neokrnjene narave in se na koncu s smučmi spustili proti dnu? Skupaj z Mitjo Kapusom, ki je začel ponujati doživetje smučarskega pohodništva, to lahko izkusite na Jelovici.
Radovljica – Kot je pojasnil Mitja Kapus, domačin iz Kamne Gorice, ima Jelovico, kljub temu da ta velja za dokaj neraziskano, v malem prstu: »Že kot mlad sem z očetom veliko pohajkoval po Jelovici, hodili smo na pohode, s kolesom, kasneje tudi s smučmi, in zdaj mislim, da je čas, da jo pokažem še drugim, ki jih to morebiti zanima.« Jelovica je alpska planota, ki je skoraj popolnoma porasla z gozdom. Gre za neposeljeno območje, po katerem vodijo večinoma le neoznačene gozdne ceste, kar jo naredi še posebej zanimivo. »Jelovico domačini dobro poznamo, vendar kdorkoli drug, ki se jo odloči raziskovati, se bo najverjetneje izgubil. Dobrih zemljevidov za Jelovico ni, prav tako pa tam ni signala, zato se je v preteklosti že večkrat zgodilo, da smo koga iskali,« pojasni Mitja.
Hoja po ravnicah
Morda se sprašujete, kaj sploh je smučarsko pohodništvo. Mitja razloži, da gre za nekaj vmes med tekom na smučeh ter turno smuko. »Smučarsko pohodništvo se od teka na smučeh razlikuje v smislu urejenosti prog. Proge za tek na smučeh so jasno določene in urejene, tukaj pa gre za nekakšno brezpotje. Je pa precej lažje kot pri turni smuki, saj vzponi in spusti niso tako strmi, gre bolj za hojo po ravnicah in lažjih terenih,« pravi.
Izhodišče je Talež
Izleti, ki jih ponuja, so lahko enodnevni ali tridnevni, vendar je sam bolj pristaš zadnjih, saj kot je povedal, omogočajo, da si zares lahko ogledate Jelovico, njene planine in razgledne točke. »Izhodišče doživetja je na planini Talež. Pri tridnevnih izletih je načrtovano, da se dvakrat prespi – prvič v Gozdarski koči Rovtarica, kjer sem si zamislil tudi pripravo kakšne lokalne jedi, torej da se udeleženci spoznajo še s kulturo in tradicijo tukajšnjih krajev, drugo noč pa se prespi na Vodiški planini, kjer je oskrbovana koča,« pojasni Mitja.
Kondicija in oprema
Kljub temu da si verjetno vsak želi doživeti Jelovico v vsem njenem čaru, pa Mitja poudarja, da to zimsko doživetje ni primerno za vsakogar. Pojasni, da je za pohod treba imeti vsaj srednjo, pa raje že kar dobro kondicijo, saj gre za razgiban teren, v okviru katerega se premaguje nekaj sto metrov višinske razlike. »Zaželeno je vsaj osnovno znanje teka na smučeh, predvsem klasične tehnike, in primerna oprema, ki si jo je mogoče tudi izposoditi. Razmišljal sem tudi o tem, ali je ta pohod primeren tudi za družine z otroki, in nisem najbolj prepričan. Seveda je odvisno od posameznega otroka, starši najbolje vedo, kako uhojen je in koliko kondicije ima, vendar najraje ne bi tvegal, da se mi nekje na sredini Jelovice nekdo premisli in želi obrniti,« razloži Mitja ter še doda, da po predhodnem dogovoru pohode tudi prilagodijo glede na težavnost ter vremenske razmere.