Portret Franca Ankersta v čitalnici radovljiške knjižnice
V galeriji radovljiške knjižnice so na predvečer slovenskega kulturnega praznika svečano odkrili portret pesnika, tekstopisca in ugankarja Franca Ankersta.
Prva slika, izobešena v galeriji, je bil portret Alenke Bole Vrabec (1937–2020), radovljiške dramske igralka, režiserke, prevajalke in vodje številnih ljubiteljskih gledaliških skupin.
Radovljica – Občina Radovljica in Knjižnica A. T. Linharta Radovljica sta v knjižnični čitalnici pred dvema letoma zasnovali novo galerijo, v kateri naj bi bila na ogled stalna razstava portretov pomembnih kulturnic in kulturnikov, ki so prispevali k razvoju in bogatenju kulturnega življenja v radovljiški občini ali širšem okolju, s tem pa tudi k prepoznavnosti in ugledu občine. Prva slika, izobešena v galeriji, je bil portret Alenke Bole Vrabec (1937–2020), radovljiške dramske igralka, režiserke, prevajalke in vodje številnih ljubiteljskih gledaliških skupin, delo Ivana Prešerna - Žana.
Drugi v zbirki je portret Leščana Franca Ankersta (1935–2018), ki ga je upodobila akademska slikarka mlajše generacije Andreja Srna, prav tako domačinka iz Lesc.
Franc Ankerst je bil avtor zbirk ugank, ki jih je izdal v knjigah Kaj je to? in 1000 in 1 uganka, ter štirih pesniških zbirk: Šopek kovanih rim, Rime življenja, Zrelo klasje in Soneti – kres resnic. Bil je tudi plodovit in večkrat nagrajeni avtor besedil za skladbe narodnozabavne glasbe, v njeno zakladnico je prispeval več kot petsto avtorskih del, ter ljubiteljski glasbenik, predvsem domačini pa so ga dobro poznali in spoštovali tudi zaradi njegovih izvirnih lesenih skulptur: pred njegovim domom v Lescah stoji dva metra visok kip Martina Krpana. Za svoje bogato delo na področju umetnosti je prejel priznanje Občine Radovljica, plaketo Antona Tomaža Linharta.
Portret sta odkrila radovljiški župan Ciril Globočnik in Ankerstova soproga Angelca Ankerst.