Zeleni v beli Planici
Na največjem prvenstvu pri nas doslej želijo biti tudi najbolj trajnostni in lokalni skupnosti pustiti čim manj odtisov v okolju.
Zelena svetovalna ekipa bo s prostovoljci na zelenih otokih skušala usmerjati vse odpadke tako, da jih bo ne samo bistveno manj, ampak bodo tudi pravilno razvrščeni.
»Obiskovalci, športnice in športniki, vsi sodelujoči na FIS svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju se zavezujemo, da si bomo skupaj prizadevali za dogodek, ki bo temeljil na načelih trajnostnega razvoja. Tako bo Planica prispevala k spoštljivemu ravnovesju med človekom in naravo, omogočala družbeno pravičnost in medgeneracijsko solidarnost.« Tako se glasi zaveza zelene Planice.
Organizatorji so tokrat želeli narediti pomemben korak naprej pri organizaciji trajnostnih športnih dogodkov. V Organizacijskem komiteju Planica deluje strateški svet, katerega predsednica je dr. Maja Zalaznik. »Na petih področjih z dvajsetimi ključnimi ukrepi poskrbimo, da se vsi skušamo vesti na prizoriščih kar se da trajnostno in odgovorno,« poudarja. Teh pet področij je mobilnost, odpadki in okolje, hrana in pijača, družbena odgovornost in komunikacija ter zapuščina.
Zeleni gumb
Spregovorila je o namenu zelene Planice. »Vsakdo, ki bo kupil vstopnico, bo imel brezplačen prevoz. Spodbujamo k uporabi pešpoti. Sponzor Stora Enso je izjemno trajnostno naravnan in bo poskrbel za zeleno ozaveščanje vseh nas na poti do prizorišča. Hkrati bomo v mobilnosti skušali doseči, da avtomobili ne sodijo na prizorišče in jih tudi ne bo, razen seveda v tistih najbolj obveznih primerih. Želimo biti odgovorni in trajnostni. Tisti, ki bomo prišli v Planico, poskrbimo za to, da kar prinesemo, tudi odnesemo. Govorimo o odpadkih, o odgovornosti do okolja. Planico želimo pustiti takšno, kot jo imamo radi. Lokalni skupnosti želimo pustiti čim manj odtisov v okolju. Da bomo vedeli, koliko smo dosegli, bomo izmerili tudi ogljični odtis celotnega dogodka.«
Želijo biti najbolj trajnostni na največjem prvenstvu pri nas do sedaj. »To je tudi eden od ključnih ciljev strateškega sveta. Zelena ekipa je skupaj s strateškim svetom pripravila t. i. akcijski načrt, vodnik in zeleno zavezo, ki je nekaj novega na tovrstnih prvenstvih. Vsi se bodo v Planici srečali z zelenim gumbom in odločitvijo, da pristopijo k zavezi,« je še povedala dr. Maja Zalaznik.
V strateškem svetu so si zadali še en cilj za v prihodnje: Planico želijo imeti energetsko avtonomno. In seveda si želijo, da bi bili trajnostni vsak dan in povsod. Dogodki, kakršen bo v Planici, pa imajo posebno komunikacijsko moč za množice, za ozaveščanje tudi na tem področju.