Center Korak Kranj (1)
»Na Gorenjskem je izjemno veliko primerov možganskih kapi in anevrizem pri zelo mladih. Morda bi bilo v prihodnje smiselno raziskati, zakaj je prav Gorenjska s tem bolj obremenjena.«
Center Korak v Kranju je namenjen rehabilitaciji oseb s pridobljeno možgansko poškodbo. Je edini takšen dnevni center na Gorenjskem, celo eden od le treh v Sloveniji (poleg Mavrice v Ljubljani in Centra Naprej v Mariboru). Svoje prostore ima na Kidričevi cesti v Kranju, v stavbi, kjer je tudi dijaški in študentski dom. Letos je dvajset let od njegove ustanovitve.
Pridobljena možganska poškodba usodno poseže v nadaljnjo življenjsko pot posameznika in celotne družine. Kaže se na različnih področjih: fizičnem, fiziološkem, kognitivnem, čustveno-vedenjskem in socialnem. Marsikatere dejavnosti, ki je bila osebi prej povsem samoumevna, kot je na primer skuhati kavo, obuti čevlje, lahko celo ne zmore več. Zelo pomembna je dolgotrajna in celostna rehabilitacija, kot jo izvajajo v Centru Korak. Sestavljena je iz socialnovarstvene storitve vodenja varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji ter zdravstvenih storitev. Rehabilitacija poteka na področju socialne pedagogike, socialnega dela, psihologije, fizioterapije, delovne terapije, zdravstvene nege in dela pod posebnimi pogoji. Cilj je osebi s pridobljeno možgansko poškodbo omogočiti čim bolj kvalitetno, samostojno in odgovorno življenje. Pridobljeno znanje skozi rehabilitacijo želijo prenesti v domače okolje. Podporo, pomoč in svetovanje nudijo tudi svojcem, ki se v takšnih trenutkih prav tako soočajo z velikimi stiskami. Center Korak nam je predstavila direktorica Mateja Korošec.
»V našem centru so osebe s pridobljeno možgansko poškodbo, kar pomeni, da so živele običajno življenje, se šolale, hodile v službo ... In potem je prišlo do travmatskega dogodka ali različnih obolenj (meningoencefalitisa, možganskih kapi, anevrizem ...). Trenutno imamo vključenih 52 uporabnikov, kar je velika številka, poleg tega jih še 17 čaka na sprejem. Najmlajši uporabnik je star 22 let, najstarejši čez 60 let. Struktura se pomika bolj v zrela leta, same poškodbe možganov, predvsem travmatske, pa so na splošno najpogostejše med 18 in 26 letom, bolj pri moških kot pri ženskah, in sicer zaradi bolj tveganega načina življenja. Največkrat so posledica športnih aktivnosti, nasilja ali prometnih nesreč. Na Gorenjskem je izjemno veliko primerov možganskih kapi in anevrizem pri zelo mladih. Morda bi bilo v prihodnje smiselno raziskati, zakaj je prav Gorenjska s tem bolj obremenjena,« je pojasnila Mateja Korošec.
Uporabniki v Centru Korak ostajajo različno dolgo, nekateri vrsto let. »Ostanejo, dokler želijo, dokler potrebujejo rehabilitacijo in je zanje še smiselna. Pri možganski poškodbi je pomembna sama rehabilitacija, ko poskušaš priti najvišje na vseh nivojih, drugo pa je vzdrževanje stanja. Rehabilitacija je vseživljenjska. Kakor hitro prenehaš vlagati v prej zgrajeno, se zelo hitro zgodi poslabšanje. Poznajo se že prazniki, ko gredo uporabniki na dopust ali so dlje časa odsotni. Zgodi se, da spet začnemo skoraj od tam, kjer smo nekoč začeli.«
(Se nadaljuje)