Vejpanje izhaja iz angleškega izraza vaping, ta pa iz izraza vaporizing (uparjevanje). / Foto: Gorazd Kavčič

Vejpanje je škodljivo

Vse več srednješolcev, žal tudi že osnovnošolcev, uporablja elektronske cigarete. Vejpala naj bi kar četrtina dijakov četrtih letnikov, posebej pereč pa je podatek, da naj bi to počelo tudi kar trinajst odstotkov devetošolcev.

Med mladino pa tudi med starejšimi uporabniki elektronskih cigaret torej vlada prepričanje, da te niti slučajno ne škodujejo zdravju toliko kot navadne cigarete.

Kranj – Vejpanje izhaja iz angleškega izraza vaping, ki izhaja iz izraza vaporizing (uparjevanje). Kajenje e-tekočin, ki lahko vsebujejo tudi nikotin, je samo ena izmed možnosti vejpanja, je pa dandanes najbolj popularna. Ko se sprehodimo po terasi enega izmed kranjskih lokalov in povprašamo mladino z vejpi v rokah, kakšni so njihovi okusi, so v večji meri vsi navdušeni. »Jabolko, mango, mentol …« Pa se vam ne zdi, da so ravno tako škodljivi kot navadne cigarete? Odločno odgovorijo: »Ne, to pa niso, veliko manj škodljivi so.«

Med mladino pa tudi med starejšimi uporabniki elektronskih cigaret torej vlada prepričanje, da te niti slučajno ne škodujejo zdravju toliko kot navadne cigarete. Pa to ni nujno tako. S tezo, da je vejpanje manj škodljivo kot klasično kajenje, na katero se zanašajo tako odrasli uporabniki elektronskih cigaret kot mladostniki in tudi mnogi njihovi starši, pa se ne strinja pulmologinja dr. Mihaela Zidarn s Klinike Golnik. Meni, da je akutna okvara pljuč lahko še nevarnejša kot pri klasičnem kajenju. Smrti ob začetku klasičnega kajenja cigaret pri nas niso evidentirane, medtem ko so se že pojavili smrtni primeri ob začetku uporabe elektronskih cigaret. Tega bi se morali zavedati tudi pri pasivnem kajenju, saj je kakršno koli vdihovanje dima, plinov ali pare za pljuča škodljivo.

Veljajo enake omejitve pri prodaji kot za vse tobačne izdelke

Kot so nam pojasnili na ministrstvu za zdravje, so izdelki za vejpanje v Zakonu o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov opredeljeni kot elektronske cigarete, ki sodijo med povezane izdelke, za katere veljajo enake omejitve kot za tobačne izdelke: prepovedana je prodaja elektronskih cigaret mlajšim od 18 let, popolnoma je prepovedano njihovo oglaševanje (vključno prek storitev informacijske družbe, npr. na internetu), prepovedana je promocija in tudi njihovo razstavljanje na prodajnih mestih, kot to velja za klasične tobačne izdelke, prepovedana je uporaba elektronskih cigaret v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih in prepovedana je prodaja elektronskih cigaret po internetu, s pomočjo telekomunikacij ali katerekoli druge razvijajoče se tehnologije, vključno s čezmejno prodajo.

Za prodajo e-cigaret je treba pridobiti dovoljenje

Za prodajo elektronskih cigaret v poslovnem prostoru je treba pridobiti dovoljenje za prodajo, ki se izda za posamezen poslovni prostor, v katerem se stalno, občasno ali začasno izdajajo računi za dobave tobaka, tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov, ter je vezano na samostojnega podjetnika posameznika oziroma pravno osebo, ki opravlja dejavnost prodaje tovrstnih izdelkov v tem prostoru, pojasnjujejo na Ministrstvu za zdravje. Dovoljenje se v primeru ugotovljenih pravnomočnih kršitev prepovedi prodaje mladoletnim in prepovedi oglaševanja lahko začasno odvzame. Ob tretji pravnomočni kršitvi pa se odvzame in prepove ponovna pridobitev dovoljenja (trajna prepoved). Če poslovni subjekt prodaja tobak, tobačne ali povezane izdelke v poslovnem prostoru brez dovoljenja, se mu izreče trajna prepoved pridobitve dovoljenja. Poleg tega se kršitelj kaznuje tudi z globo 50.000 evrov – pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik – in 5000 evrov – odgovorna oseba pravne osebe in odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / petek, 20. julij 2007 / 07:00

Še vedno vroča obvoznica

Duhovi v zvezi z gradnjo Poljanske obvoznice na Suhi se še vedno niso pomirili. Pobuda tamkajšnje civilne iniciative na občinskem svetu.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 27. maj 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Svetinjica za dobro opravljeno delo

Gradnja karavanško-bohinjske železniške proge in bohinjskega predora na začetku 20. stoletja ni pomembna le kot ena od etap gradnje železniške mreže v tedanji Avstro-Ogrski. Pripomogla je tudi k...

GG Plus / nedelja, 27. maj 2012 / 07:00

Raziskovalci življenja Slovencev po svetu

Ministrica Ljudmila Novak je v torek v imenu urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu objavila izid natečaja za diplomska, magistrska in doktorska dela s področja zamejske in izselj...

Tržič / nedelja, 27. maj 2012 / 07:00

Sanacija brežine na Loki

Loka pri Tržiču - V preteklih dneh so v tržiški občini zaključili sanacijo vkopne brežine nad lokalno cesto na Loki pri Tržiču. Brežina je nad ostrim, nepreglednim desnim ovinkom...

Zanimivosti / nedelja, 27. maj 2012 / 07:00

Veter poškodoval gnezdo štorkelj

Letošnji zarod je za štorklji verjetno izgubljen. Na Zavodu za varstvo narave menijo, da bi ga zapustili, tudi če bi poškodovano gnezdo prestavili.

GG Plus / nedelja, 27. maj 2012 / 07:00

Elektrika izpod Marjanovega kozolca

Na mednarodnem sejmu inovacij s področja kmetijstva in ekologije v Slatini na Hrvaškem je bilo nagrajenih več slovenskih inovatorjev, med njimi Marjan Kejžar iz Sorice za patentiran izmenični postopek...