Tudi za socialno šibke
Za energetsko sanacijo stavb in zamenjavo starih kurilnih naprav so že dlje časa na voljo sredstva Eko sklada, nekateri ukrepi pa so namenjeni tudi socialno šibkejšim.
Kranj – Energetska sanacija objektov ter prehod na obnovljive vire energije sta v zadnjem času vroči temi, z energetsko krizo, s katero so se marsikateremu gospodinjstvu v letošnji zimi precej zvišali stroški ogrevanja, pa je težava še toliko bolj aktualna, še zlasti v starejših in energetsko manj učinkovitih objektih.
Stroški energetske sanacije objektov lahko znašajo tudi več deset tisoč evrov, zato je vsaka subvencija dobrodošla. Nekaj jih je na razpolago tudi v okviru Eko sklada, investitorjem pa so na voljo svetovalci mreže Ensvet, ki delujejo v 59 pisarnah v večini večjih mest po državi. Kot nam je povedal Andrej Svetina, vodja jeseniške pisarne, ki je aktiven tudi v Radovljici, je v preteklih letih opravil okoli 250 svetovanj letno, kljub temu pa meni, da ljudje še premalo poznajo subvencije, ki so jim na voljo v okviru Eko sklada. Opozoril je tudi na nekatere aktualne javne pozive Eko sklada, ki so trenutno na voljo za lastnike stanovanjskih objektov.
V sklopu javnega poziva 99SUB-OB22 so na razpolago finančne spodbude za nove naložbe v rabo obnovljivih virov energije in večjo energetsko učinkovitost stanovanjskih stavb. S tem pozivom se prizna spodbuda za investicije, kot so denimo vgradnja solarnega sistema, kurilne naprave na lesno biomaso, toplotne črpalke ali zamenjava oz. vgradnja toplotne postaje za priklop na sistem daljinskega ogrevanja, vgradnja energetsko učinkovitih oken v starejši stavbi, toplotna izolacija fasade, strehe ali stropa ali tal na terenu oz. nad neogrevanim prostorom ter vgradnja prezračevalnega sistema.
Kot poudarja Svetina, višina subvencije znaša 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe za en ali dva ukrepa, če se investitor odloči za izvedbo treh ali več ukrepov, pa finančna spodbuda znaša 30 odstotkov priznanih stroškov naložbe. Podrobneje delež in omejitve subvencij določa razpis, za katerega je skupno na voljo 26 milijonov evrov in je odprt od marca lani.
Kljub spodbudam Eko sklada, pa so investicije v večjo energetsko učinkovitost lahko za marsikoga prevelik finančni zalogaj. Pri Eko skladu so zato pripravili tudi paket ukrepov, ki so na razpolago socialno šibkejšim.
Občani z odločbo centra za socialno delo o denarnih socialnih prejemkih ali potrdilom o prejemanju denarne socialne pomoči se denimo lahko prijavijo na brezplačno svetovanje Ensvet na domu, pri čemer prejmejo tudi paket naprav za varčevanje z energijo in vodo. V paketu v skupni vrednosti okoli sedemdeset evrov so led sijalke, podaljški za elektriko, varčevalni nastavki za pipo in prho, tesnila za okna in vrata ter drugi pripomočki, s katerimi lahko enostavno prihranimo na porabi energije.
Za večje investicije pa so socialno šibkim na voljo tudi finančne spodbude za zamenjavo starih kurilnih naprav v okviru javnega poziva 86SUB-SOCOB21. V primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo kurilno napravo na lesno biomaso v centralnem sistemu ogrevanja višina subvencije znaša tudi do sto odstotkov oz. največ osem tisoč evrov za kotel na polena, sekance in kombinirano kurjavo ter največ šest tisoč evrov za kotel na pelete. V primeru menjave enosobne kurilne naprave na lesno biomaso, namenjeno ogrevanju prostora, v katerega je postavljena, vključno s štedilniki s posredno ogrevalno pečico ali brez nje, višina subvencije prav tako znaša do sto odstotkov, vendar največ štiri tisoč evrov za napravo z vodnim toplotnim prenosnikom, ki bo priklopljena na centralno ogrevanje, in dva tisoč evrov za druge enosobne kurilne naprave. Skupna višina sredstev v tem pozivu znaša 2,4 milijona evrov.