Dviganje cen vrtcev
Mestne občine so vlado pozvale k pokritju višjih stroškov dela v vrtcih, sicer bodo prisiljene v dvig cen vrtčevskih programov, so opozorile. Ponekod pa so cene zaradi dviga plač in drugih višjih stroškov že zvišali.
Kranj – »Cena programa vrtca je sestavljena iz stroškov dela zaposlenih, stroškov materiala in storitev, potrebnih za izvajanje programa, ter stroškov živil za otroke. Pri tem predstavlja ravno strošek dela zaposlenih največji delež,« so pojasnili v kabinetu kranjskega župana. Na urgentni seji skupščine Združenja mestnih občin Slovenije (ZMOS) so župani ugotavljali, da obseg dodatnih stroškov dosega tudi večmilijonske zneske, in ob tem poudarili, da mestne občine niso bile vključene v pogajanja, ki so privedla do dogovora o povišanju plač vzgojiteljicam, kot ustanoviteljice vrtcev pa nosijo finančno breme. »Višji stroški pomenijo, da mora razliko med prihodki in višjimi odhodki pokriti mestna občina kot ustanoviteljica, kar lahko stori le na račun investicij. Druga možnost je zvišanje cene programa vrtca, kjer se višji stroški delno prenesejo na starše. To bi pomenilo dodatni inflacijski pritisk v času, ko se družinam višajo praktično vsi življenjski stroški. Vendar pa tudi v tem primeru ostane višje breme delno na občini, ki odvisno od dohodkovnega razreda družine pokriva razliko med ceno programa in plačilom staršev.« Mestne občine se zato prek ZMOS zavzemajo za tretjo rešitev – da država pokrije stroške vseh povišanj plač, ki so oziroma bodo nastali po 1. januarju 2023, so razložili na kranjski občini, kjer so se ne glede na odgovor oziroma odločitev vlade lotili priprave gradiva za povišanje cen v vrtcih (tako javnih kot zasebnih s koncesijo). Obravnava je predvidena na seji mestnega sveta prihodnjo sredo, »vsekakor pa ostaja pričakovanje (mestnih) občin, da vsega stroška zvišanj plač, energentov … ne bodo nosile občine in starši, temveč bo k temu prispevala tudi država,« so zapisali.
Gorenjske občine že dražijo
V Naklem je vrtec dražji že od začetka januarja, pretekli teden je bila taka odločitev sprejeta v Železnikih, v tem tednu pa so bile spremembe cen zaradi višjih stroškov dela, materiala, storitev in živil uvrščene na seje občinskih svetov v Cerkljah, Škofji Loki in Tržiču. V Cerkljah so nove cene potrdili, veljati bodo začele 1. marca, škofjeloški in tržiški svetniki, ki so prejeli predlog za povišanje cen s 1. februarjem, so se sestali po zaključku redakcije.