Vodil številne pevske zbore
Profesor Matevž Fabijan je prejemnik naziva častni občan Mestne občine Kranj. K razvoju kakovostnega zborovskega petja je prispeval tudi z ustanovitvijo zdajšnjega Akademskega pevskega zbora France Prešeren Kranj.
Na seznamu častnih občanov mestne občine Kranj je od decembra tudi ime prof. Matevža Fabijana, ki so mu naziv podelili za razvoj kakovostnega zborovskega petja ter uveljavitev doma in v tujini. »Najlepša hvala tistim, ki so me predlagali za častnega občana. Sprva se s tem, da me predlagajo, nisem ravno strinjal, ko pa so mi naziv vseeno podelili, sem ugotovil, da gre za zelo veliko čast,« nam je zaupal.
Danes 89-letni upokojenec je solopetje in zgodovino glasbe študiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer je leta 1962 tudi diplomiral. Prve vidnejše uspehe je kot zborovodja dosegel že leta 1964 z Mladinskim mešanim pevskim zborom Podnart, s katerim je veliko koncertiral in snemal za tedanjo RTV Ljubljana. Največje uspehe pa je dosegel z Mladinskim pevskim zborom Gimnazije Kranj, s katerim je na vsejugoslovanskem tekmovanju v Celju dvakrat zasedel prvo mesto, na tekmovanju pevskih zborov v Olomucu na Češkem pa je zbor prejel zlato odličje. Prof. Fabijan je bil ob tej priložnosti kot dirigent zmagovalnega zbora določen, da vodi združene pevske zbore Evrope. Gimnazijski pevski zbor je odšel tudi na tekmovanje pevskih zborov v Areto v Italiji, kjer je med odraslimi pevskimi zbori iz vse Evrope zasedel četrto mesto.
»Ko so v kranjski gimnaziji odprli pedagoške razrede in je pouk glasbe postal obvezen, so mi ponudili delo, a ga nisem takoj sprejel. Ker pa so se potem pojavljali neizobraženi ljudje, sem se nazadnje le odločil, da grem na gimnazijo, kjer sem glasbeno vzgojo poučeval 24 let. Dijaki pedagoške smeri so imeli glasbeno vzgojo vsa štiri leta, učiti so se morali tudi klavirja ali kitare. Poučevanja klavirja se je sicer kasneje lotila ena od mojih učenk, ki je diplomirala na akademiji. Poleg poučevanja sem vodil tudi pevske zbore. Najprej gimnazijskega, kjer sem se dela resno lotil, tako da so v zboru dijaki ostajali tudi že po tem, ko so postali študenti. Ko jih je bilo že toliko, smo leta 1969 ustanovili še akademski zbor. Tedanji ravnatelj gimnazije in veliki ljubitelj zborovskega petja Stojan Trošt mi je kasneje predlagal, da zbor poimenujemo po Francetu Prešernu, in tako se je tudi zgodilo,« se spominja.
Z Akademskim pevskim zborom France Prešeren Kranj je veliko koncertiral po Sloveniji, nekdanji Jugoslaviji in v tujini, snemal za RTV Ljubljana, posnel samostojno ploščo in med drugim osvojil zlato plaketo na tekmovanju Naša pesem v Mariboru. »Ko sem zbor ustanavljal, je bilo nekaj pripomb s strani drugih dirigentov in zborov, zakaj ga sploh ustanavljamo, saj lahko naši pevci pridejo k njim. Nekaj jih je tudi šlo, a so se vrnili, ker se ni nikjer resno delalo. Tudi v Ljubljani so skočili pokonci, kako je lahko v Kranju akademski zbor, saj nimamo akademije. No, kasneje so še v Mariboru ustanovili študentski zbor, enako tudi na Obali, tako da smo se precej izmenjavali. Bilo je kar živahno,« pripoveduje prof. Fabijan.
Sledilo je vodenje Mladinskega zbora RTV, ki je med drugim na Madžarskem prejel prestižno nagrado Bele Bartoka. »Z radijskim zborom smo imeli največ uspeha. Snemali smo vsak mesec, tako da je nastalo veliko naših posnetkov. Veliko smo potovali tudi po Evropi,« se spominja tega obdobja. Kasneje, kar osemnajst let, je vodil tudi oktet Suha, s katerim je tudi posnel več CD-plošč in prejel vrsto mednarodnih nagrad, leta 1997 tudi evropsko nagrado za poustvarjanje ljudske pesmi.
Prof. Matevž Fabijan, ki je v svojem ustvarjalnem obdobju prejel še vrsto drugih priznanj in nagrad, njegova dediščina pa je tudi zelo bogat ustvarjalni opus z več kot dvesto deli, je že vrsto let upokojen. Na vprašanje, koliko še spremlja delo Akademskega pevskega zbora France Prešeren, odgovori: »Sprva so me še vabili na svoje nastope, zdaj pa nič več, tako da o njih ničesar več ne vem.«