Življenje za smučarske skoke
Nekdanji župan in sedanji podžupan občine Železna Kapla - Bela Franc Jožef Smrtnik bo na marčnih deželnih volitvah na Koroškem kandidiral na listi Team Kaernten. Postavljen bo na 4. mesto, kar mu po anketah zagotavlja izvolitev. Na zadnjih lokalnih volitvah je bil kandidat na tej listi tudi Lojze Dolinar, ki je bil izvoljen v celovški mestni svet in imenovan za podžupana.
Koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser je zadnje dni starega leta na slovesnosti v Vrbi (Velden) ob Vrbskem jezeru koroškemu Slovencu Francu Wiegeleju starejšemu iz Zahomca (Achomitz) v Ziljski dolini izročil odlikovanje dežele Koroške. Zavedni koroški Slovenec iz Zahomca v občini Straja vas (Hohenthurn) je večino svojega življenja, nad 70 let, posvetil športu, še posebej smučarskim skokom. Leta 1952 je bil med graditelji prve smučarske skakalnice po načrtih inž. Stanka Bloudka. Pod njegovim vodstvom so vadili kasnejši izvrstni smučarski skakalci iz Zahomca in Straje vasi Hans Wallner, Janko Zwitter, Sepp Gratzer, Hanzi Millonig, Karl Schnabl in sin Franci. Karl Schnabl je z osvojitvijo zlate in bronaste kolajne leta 1976 na olimpijskih igrah v Innsbrucku dosegel vrhunec. Še preden so v Zahomcu zgradili dom športnikov ali »šišo« po ziljsko, so skakalci našli toplo zavetje kar pri Wiegeleju, po domače Pri Petru. Franc Wiegele starejši je sodeloval tudi pri gradnji novega zahomškega skakalnega centra v letih 1993 in 1994. Mladi športniki so dobili boljše pogoje za delo in se nekateri povzpeli v vrh smučarskih skokov in nordijske kombinacije. Mednje sodijo Tomaž Druml, ki je že sklenil tekmovalno kariero, in Francijeva vnukinja Hannah Wiegele, Julijan Šmid in Daniel Tschofenig, ki se je na letošnji novoletni skakalni turneji uvrstil med deset najboljših.
Čeprav je Franc Wiegele starejši že krepko prestopil mejo osemdesetih let, je še vedno dejaven. Če ni na svojem domu v Zahomcu, je nekaj sto metrov stran v domu Športnega društva Zahomec (Achomitz) ali pri skakalnicah.
Tudi letos Pisana pomlad
Žirija natečaja Pisana pomlad je v ponedeljek predstavila teme letošnjega natečaja, ki že trinajsto leto vabi mlade vseh starosti k pisanju najrazličnejših zvrsti slovenskih besedil, od lirike do intervjuja, pravljice ali komentarja. Lani, po dveletnem premoru, je prejela žirija nad 700 besedil, ki so jih pod vodstvom mentorjev napisali učenci in dijaki 34 koroških šol. Besedila morajo biti oddana do 17. marca, predstavitev nagrajenih besedil in podelitev nagrad pa bo 25. maja v koroškem deželnem studiu avstrijske radiotelevizije ORF.