Postavili paketnike za izposojo knjig
Knjižnica dr. Toneta Pretnarja Tržič je postala še dostopnejša za tržiške občane oziroma uporabnike knjižničnih storitev. Pred dnevi so v uporabo predali paketnike Direct4me, ki omogočajo prevzem rezerviranega gradiva 24 ur na dan.
»Vsi skupaj verjamemo, da paketniki, ki so postavljeni za stavbo na Balosu 4, predstavljajo nov odraz prijaznosti in spoštovanja do časa uporabnikov.«
Tržič – Direktorica tržiške knjižnice Marinka Kenk-Tomazin je ob sicer stalnem opozarjanju na prostorsko stisko ob tem poudarila, da pa ne dovolijo, da to zaustavi njihovo delovanje. O tem govorijo tudi paketniki, nova pridobitev. »Lani smo z Občino Tržič iskali možnost in rešitve, kam in kako bi postavili paketnike. Vmes smo morali za njihovo postavitev dobiti tudi soglasje zavoda za varstvo kulturne dediščine. Sam proces prevzema rezerviranega gradiva iz paketnikov je kratek postopek, uporabniki, ki se bodo pripeljali z avtomobili, bodo tu postali le kratek čas in jim ne bo treba še posebej iskati parkirnega mesta. Vsi skupaj verjamemo, da paketniki, ki so postavljeni za stavbo na Balosu 4, predstavljajo nov odraz prijaznosti in spoštovanja do časa uporabnikov. Veselimo se tudi nadgradnje tega sistema, upamo že letos, ki bo poleg prevzema rezerviranega gradiva omogočila tudi vračanje gradiva v paketnike.«
Postopek prevzema gradiva
Kot je pojasnila bibliotekarka v tržiški knjižnici Vesna Rogl, si njihovi uporabniki že zdaj sami v sistemu Cobiss lahko rezervirajo gradivo. »Enako velja za paketnik, razlika je samo v tem, da bo treba zdaj izbrati še prevzemno mesto. Knjižničarji bomo uporabnikom pripravili gradivo v paketniku s pomočjo aplikacije Direct4me Business, ki si jo bodo naložili na svoj telefon. Preko te aplikacije bodo dobili sporočilo, da jih čakajo izbrane knjige. S pomočjo telefona bodo odprli paketnik in prevzeli gradivo, ki dobi status izposojeno.«
Več kvadratnih metrov za bogato dejavnost?
Novo storitev je financirala Občina Tržič. Podžupanja Metka Gaberc je poudarila, da se je Knjižnica dr. Toneta Pretnarja v vseh teh letih približala vsej populaciji. »Vsi skupaj stremimo k temu, da se v bližnji prihodnosti reši prostorska stiska in boste lahko vse knjižne zbirke ustrezno ponudili obiskovalcem, hkrati pa lažje izvajali projekte in delavnice za občane Tržiča in tudi člane, ki k vam prihajajo iz drugih občin. Vaša nova pridobitev, paketniki, ki so skorajda že obvezen del vsake knjižnice, vam bo olajšala delo, vašim članom pa omogočila, da bodo izbrano gradivo brezkontaktno lahko prevzemali tudi zunaj delovnega časa.«
Samo »kruh in voda« sta premalo
Tržiška knjižnica je bila ustanovljena pred več kot šestdesetimi leti, prve prostore je imela v občinski stavbi na Trgu svobode. Leta 1974 je postala del Zavoda za kulturo in izobraževanje Tržič, leta 1977 se je preselila v Dom družbenih dejavnosti na Balos 4, kjer je še danes. Leta 1993 se je preimenovala v Knjižnico dr. Toneta Pretnarja, od marca 2000 deluje kot samostojni javni zavod. Iz začetnih 67 kvadratnih metrov površine ima danes 400 kvadratnih metrov, a je glede na dejavnost prostorska stiska velika. »Temeljno poslanstvo, gradnja odlične knjižnične zbirke in pa izposoja gradiva, sta osnova tudi naše knjižnice – kot kruh in voda. Ampak ob kruhu in vodi potrebujemo tudi minerale in vitamine ter še marsikaj. Knjižnice smo podporniki izobraževanja, izobraženosti občanov, smo temelj razvoja kritičnega mišljenja, braniki človečnosti in domoljubja in kot marsikje rečejo: srce mesta. Smo tudi kraj, ki je odprt petdeset in več ur na teden, ki ne prazni denarnic, ampak povezuje ljudi,« je poudarila Marinka Kenk-Tomazin, ob tem pa še dejala, da zaznavajo spremembe časa in družbe, ki pa se jim ne upirajo, ampak jih s premisleki integrirajo v svoje delovanje.