Za nov kompresor
Župani občin Zgornje Gorenjske so se na prvi letošnji koordinaciji seznanili s problematiko blejske podvodne reševalne službe, ki deluje z več kot petindvajset let starim in dotrajanim kompresorjem.
Žirovnica – Kompresor blejske reševalne postaje Podvodne reševalne službe Slovenije po besedah vodje postaje Mete Zupančič ne ustreza več pogojem reševalnega potapljanja, saj jeklenke polni prepočasi. »Ker je obrabljen in v zrak uhaja tudi olje, je za potapljače tudi nevaren. Poleg tega se je tehnika reševanja v zadnjih letih spremenila. Potapljači smo izšolani za reševanje z različnimi plinskimi mešanicami, ne le z zrakom, ampak tudi s t. i. nitroksom, kjer je večji odstotek kisika, zato smo potapljači varnejši,« je pojasnila.
Blejska podvodna reševalna postaja, ki šteje 11 aktivnih članov, pokriva območje celotne Zgornje Gorenjske, vse od Radovljice do Kranjske Gore in Bohinja. Največ dela imajo poleti na območju Blejskega in Bohinjskega jezera. »Število intervencij se vsako leto povečuje. Predlani smo imeli sedem posredovanj, lani že trinajst. Pričakujemo, da jih bo z rastjo turizma še več,« je povedala Zupančičeva in dodala, da skrbijo za reševanje tako iz jezer kot rek. Večinoma gre za reševanje ljudi in iskanje pogrešanih oseb, prisotni so tudi pri reševanju predmetov, lani so med drugim sodelovali pri gašenju požara, ko je helikopter zajemal vodo iz jezera.
Svojo opremo sicer delno financirajo s sredstvi pogodbenih občin, delno s sredstvi Potapljaške zveze Slovenije kot krovne organizacije s strani države, delno pa sami s sredstvi, ki jih pridobijo za zagotavljanje varnosti na prireditvah. Kot je še povedala Zupančičeva, bo nov kompresor po predračunu stal od 18 do 20 tisoč evrov. »Na župane Zgornje Gorenjske sem naslovila prošnjo za pomoč pri njegovem financiranju,« je še dejala in dodala, da so se župani odzvali pozitivno.
Zagotavljanje opreme naloga države
Župani občin Zgornje Gorenjske menijo, da je zagotavljanje ustrezne opreme v prvi vrsti naloga države. »Zato apeliramo na državo, konkretno na ministrstvo za obrambo, da izpolni svojo nalogo in poskrbi, da bo podvodna reševalna služba imela pogoje za delovanje,« je dejal blejski župan Anton Mežan.
Ob tem je dodal, da bi za normalno delovanje potrebovali celo dva kompresorja, in sicer enega na območju Bleda in drugega na območju Bohinja. »Če se država na poziv ne bo ustrezno odzvala, bodo občine same ali pa s pomočjo družbeno odgovornih podjetij pomagale pri nakupu, čeprav so njihovi proračuni že sicer preobremenjeni,« je poudaril Mežan, ob tem pa zagotovil, da bodo za kompresor tako ali drugače poskrbeli.
Tudi žirovniški župan Leopold Pogačar, ki je gostil prvo letošnjo koordinacijo, je dejal, da so vsi župani prepoznali pomen podvodne reševalne službe. »Ne želimo pa obremenjevati občinskih proračunov, zato bomo vedno ob takih priložnostih opozorili ustrezne državne institucije in pričakovali od njih, da začnejo bolj sistemsko zagotavljati sredstva za ta področja,« je dodal.