Gorenjski glas v letu 2023
V letu 2023 bodo izšle 104 številke časopisa Gorenjski glas, toliko kot lani, le razporejene bodo enakomerno, saj bo tako v prvem kot v drugem polletju izšlo 52 številk časopisa.
Splača se pravočasno plačati naročnino, še najbolj se splača letna naročnina.
Za plačilo položnice vam je na voljo receptorka ob vhodu v poslovno hišo na Nazorjevi ulici 1 v Kranju, ki dela tudi za Gorenjski glas. Če boste prišli s položnico, jo lahko plačate pri njej in se tako izognete bančnim stroškom. Toda darilo boste tako kot vsi drugi prejeli po pošti, saj ne želimo, da bi pri vhodu nastajala gneča. Darila bomo predvidoma pošiljali dvakrat mesečno, morda tedensko, vse bo odvisno od tega, koliko plačil se bo nabralo.
Gorenjskemu glasu uspeva ohranjati naklado, kar je ob splošnem upadanju naklad tiskanih medijev pomemben dosežek. Časopis je zanimiv, ker prinaša lokalne novice, ki jih ne morete najti nikjer drugje.
Gorenjski glas je v lasti 36 zaposlenih in upokojencev. Zato se vsi zavedamo, da je naš uspeh odvisen samo od našega dela.
Tudi letos vam bomo po plačilu letne naročnine na Gorenjski glas darilo poslali po pošti. Epidemija se še ni povsem poslovila, prav te dni je okužb spet veliko, previdnost je še vedno potrebna, saj je covid-19 zahrbtna bolezen in lahko pušča dolgotrajne posledice.
Darila enaka za vse
Darila vam bo prinesel poštar, enaka bodo za vse plačnike letne naročnine. Poslali vam bomo nekaj praktičnih stvari, ki vam bodo med letom prišle prav. Seveda ne bomo pozabili na kavico, skuhajte jo in spijte ob prebiranju Gorenjskega glasa.
Zaradi pošiljanja daril po pošti smo v zadnjih dveh letih dobili veliko pohval, oglasili so se tisti, ki stanujejo daleč od Kranja ali se težko podajo na pot. Če se bomo prihodnje leto ponovno odločili za plačevanje letne naročnine na okencu, bomo poiskali najbolj sprejemljivo rešitev, da boste vsi zadovoljni.
Lokalna novica je kraljica
Pred jesenskimi lokalnimi volitvami je izračun pokazal, da si visoke naklade 70 tisoč izvodov pri Volilnem glasu ne moremo privoščiti, saj se je v štirih letih tisk podražil kar za 291 odstotkov. To je preveč, kdo bo to plačal? Po premisleku smo se odločili za razširitev lokalnih edicij, v katerih so bile objavljene kandidatne liste.
V draginji se je pokazalo, kako pomembna je mreža lokalnega tiska, ki smo jo postopoma postavili v zadnjih dveh desetletjih. Poleg časopisa izhaja 23 prilog, v revijalni ali časopisni obliki, večina s sodelovanjem občin. Brezplačno jih prejemajo vsa gospodinjstva posameznih občin, nekatere so priložene Gorenjskemu glasu.
Gorenjski glas se je s sloganom »Lokalna novica je kraljica« pravočasno obrnil k lokalnim novicam, ki jih osrednji mediji skoraj nimajo več, največ poročajo iz turistične Kranjske Gore, Bleda in Bohinja. Toda na Gorenjskem je veliko krajev, kjer živijo zanimivi ljudje, veliko je dogodkov, na katerih so prisotni naši novinarji in fotoreporterji.
Tako župani kot občinski sveti se zavedajo, da lahko dobro delajo le, če so ljudje tekoče seznanjeni z njihovim delom, če problemov ne skrivajo, temveč jih rešujejo v soglasju z občani, zato o ukinitvi lokalnih revij oziroma časopisov ne razmišljajo.
Novi spletni časopis
Zavedamo se, da je digitalizacija na pohodu. Zato smo uvedli nov uredniški sistem, sodoben in prilagodljiv, vanj so poleg novinarjev in tehnikov vključeni tudi drugi sodelavci. Tako lahko vsak, ki to želi, dela od doma, kar je po mojem mnenju prihodnost, ne le začasna rešitev zaradi epidemije. Seveda ne za vse poklice, za časopisno dejavnost pa zanesljivo. Novinarji so že pred epidemijo veliko delali od doma, sama sem v svoji novinarski karieri največ člankov napisala zvečer in ponoči.
Trenutno imamo v izdelavi nov spletni časopis, ki bo prav tako veliko bolj sodoben in prilagodljiv. To med drugim pomeni, da se boste lahko naročili na digitalno izdajo Gorenjskega glasa ali kupili fotografijo, ki jo boste želeli ohraniti za spomin.
Čeprav je prihodnost digitalna, smo prepričani, da bo tiskana izdaja Gorenjskega glasa še dolgo ostala, ker je branje tiska prijetnejše, preglednejše, varuje naše oči in nas pred spanjem pomiri. Najrazličnejši zasloni vnašajo nemir; če je tega preveč, postanemo živčni, zlasti otroci. Knjige običajno beremo zvečer, pred spanjem, prepričana sem, da se elektronske knjige prav zaradi tega niso »prijele«, kajti čemu bi brali z zaslona, če to odžene spanec.
Karavanke
Prilogo Karavanke izdajamo s sodelovanjem Mohorjeve družbe iz Celovca, priložene so Gorenjskemu glasu in Novicam, ki izhajajo za slovensko manjšino na avstrijskem Koroškem. Časopis je nastal v okviru čezmejnega projekta, s katerim smo postavili več literarnih turističnih poti po sosednji Koroški in Gorenjski, digitalno so označene in s pomočjo kode med pohodom na telefon dobite informacije o literatih, ki so ustvarjali v tem okolju.
Karavanke po zaključku projekta izhajajo naprej, kar je najboljši dokaz, da lahko nastanejo novi tiskani mediji. Če so seveda zanimivi za branje – in Karavanke so, saj so članki kvalitetni, pripravljajo jih pisci, ki Koroško in Gorenjsko zelo dobro poznajo, zato pišejo zanimive zgodbe.
Jutranja dostava
Jutranjo dostavo časopisa opravlja podjetje Izberi iz Ljubljane, ki dostavlja vse slovenske dnevne časopise. Približno polovico izvodov Gorenjskega glasa dostavijo poštarji, saj ima Izberi dostavljavce le v večjih krajih.
Zlasti v teh zimskih mesecih se zgodi, da zaradi bolezni dostavo nekaterih izvodov prevzamejo poštarji, takrat časopis dobite kasneje. Težave z dostavo urejata naši sodelavki Renata in Klavdija; pokličite in povejte, da niste dobili časopisa, vaše podatke bosta vnesli v reklamacijski sistem podjetja Izberi, s pomočjo katerega je obveščen tudi raznašalec na terenu.
Dražji tudi Gorenjski glas
Vse se draži, v letu 2023 bo dražji tudi Gorenjski glas. Cena torkove številke časopisa znaša 2,20 evra, cena petkove številke 2,50 evra. Koliko se bo to poznalo pri naročnini? Mesečno od 1,80 do 2 evra, odvisno od števila izidov in razporeditve torkov in petkov, pri letni naročnini 1,60 evra mesečno, pri polletni naročnini 1,70 evra mesečno.
Še naprej boste deležni vseh dosedanjih popustov, ki veljajo za fizične osebe, pravne osebe plačujejo polno ceno. Pri letni naročnini je popust 25-odstoten, prihranili boste 61,10 evra, kar pomeni, da boste časopis tri mesece prejemali brezplačno. Pri polletni naročnini je popust 20-odstoten, letno boste prihranili 48,88 evra, kar pomeni, da boste 2,4 meseca časopis prejemali brezplačno. Pri rednem plačevanju mesečne naročnine je popust 10-odstoten, prihranili boste 24,48 evra, kar pomeni, da boste 1,2 meseca časopis prejemali brezplačno.