Priložnost za petzvezdična doživetja
Vodenje cerkljanskega zavoda za turizem je v začetku novembra prevzela Mojca Pačnik, univerzitetna diplomirana pravnica z dolgoletnimi izkušnjami na področju turizma. V Cerkljah vidi ogromen potencial za razvoj butičnega, zelenega turizma.
»Bližina letališča in smučišče Krvavec sta veliki, še neizkoriščeni prednosti, prav tako bogata kulturna dediščina ter odlična pozicija Cerkelj med drugimi zelo obiskanimi turističnimi kraji, kot so Ljubljana, Bled in Radovljica.«
Cerklje – Na razpis za direktorja oziroma direktorico Zavoda za turizem Cerklje je prispelo šest prijav. Svet zavoda je na podlagi izpolnjevanja pogojev, delovnih izkušenj in načrtovanega programa dela v ožji krog uvrstil tri kandidatke ter po opravljenih razgovorih izbral Mojco Pačnik, v turizmu dejavno od študentskih let, zadnja leta predvsem na različnih projektih t. i. incominga. »Za Slovensko turistično organizacijo sodelujem pri FAM in Press turah, pri različnih izvajalcih sem sodelovala pri kongresnem turizmu, za agencije, specializirane za butični turizem, pa delam kot turistična vodnica in vodim tujce po Sloveniji.« Novim izzivom naproti se je podala po temeljitem razmisleku; kot nam je povedala, tudi na podlagi mnenj in spodbud prijateljev in kolegov s področja turizma. »Za razpis za mesto direktorice zavoda za turizem sem izvedela od kolegice. Od konca leta 2017, ko sem zaključila delo na Protokolu Vlade Republike Slovenije in se usmerila samo v turizem, sem ponovno na samostojni podjetniški poti, zato me to delovno mesto najprej ni zanimalo. Cerkelj pred prijavo na razpis nisem dobro poznala, zato sem začela raziskovati in ugotovila, da občina Cerklje na Gorenjskem lahko ponudi ogromno in da je neodkrit dragulj.«
Ogromen potencial vidi za razvoj butičnega, zelenega turizma, s tem pa poleg priložnosti za petzvezdične namestitve tudi za petzvezdična doživetja. »Butičnost pomeni uravnoteženost pri obisku turistov, v zaščiti okolja, v ohranjanju lokalnega ter avtentičnega in vseeno v finančnem smislu veliko dodano vrednost. Zavzemam se za turizem za zahtevne goste, ki cenijo in spoštujejo naravno in kulturno dediščino, se v skladu s tem tudi obnašajo ter pustijo na eni strani na okolje majhen odtis, na drugi pa za lokalno skupnost veliko finančno korist. Projekt Kamniško-Savinjske Alpe, pri katerem sodeluje zavod, ter projekt kolesarskih poti, to je gradnje in financiranja kolesarskega omrežja na območju občine Cerklje in okoliških občin, ki ga pod vodstvom župana pripravljajo in vodijo na občini, sta se dva projekta, ki imata pri razvoju turizma pomembno vlogo in velik potencial.«
Čas za vsebinske projekte
Glede na to, kako visoko je občina Cerklje po razvitosti, urejenosti infrastrukture, meni, da je pravi čas za vlaganje v vsebinske projekte, ki si jih izredno želi tudi lokalno prebivalstvo. »Tega se zaveda tudi župan, saj ima obsežne načrte v zvezi s kulturno dediščino ter s prepoznavnimi prireditvami, kar me je tudi pritegnilo, da sem se odločila sprejeti sodelovanje,« pravi Pačnikova. »Pomembno se mi zdi ohraniti projekte, ki so bili v preteklosti uspešni, jih obogatiti, hkrati pa pripravljati nove, tako na področju kulture kot športa in zabave. Poudariti je treba kulturno dediščino, morda oživiti kakšne stare običaje in šege … Aktivna sem bila na področju plesa, glasbe, gledališča, pri likovni ter uprizoritvenih umetnostih, organizaciji prireditev ter športnih dogodkih, zato lahko s svojim znanjem in bogatimi izkušnjami doprinesem na vseh področjih.«
Največji izziv je oziroma bo po mnenju sogovornice usklajevanje različnih želja in predlogov pri uresničevanju programa zavoda in tega, kaj je v okviru finančnih in kadrovskih zmožnosti sploh izvedljivo. »Načrti za prihodnost se ustvarjajo skupaj s svetom zavoda, idejami župana ter z upoštevanjem predlogov lokalnega prebivalstva, ideje pa sem s svojo vizijo programa za razvoj Cerkelj prispevala tudi sama.« Prva dva meseca po nastopu funkcije direktorice sta bila predvsem v znamenju ponovnega zagona aktivnosti in projektov ter samega delovanja zavoda po mirovanju od junija dalje, ko je predhodnica prekinila zaposlitev. »Za leto 2023 sem postavila listo prioritet, kot so med drugim terminski plan, načrtovanje in nadaljevanje aktivnosti, organizacijo prireditev ter povezovanje s fakulteto za turizem in drugimi zavodi na področju turizma. Izrednega pomena za delo zavoda se mi zdi tudi pospešeno vključevanje lokalnega prebivalstva in zainteresiranih, da s svojimi idejami, znanjem ter aktivno pomočjo pomagajo pri uresničevanju projektov, pomembnih za lokalno skupnost, saj je osnovno poslanstvo zavoda delovanje v javnem interesu.« Prvi skupni projekt je bil Miklavžev sejem.