Prvi dan v mestu Sighnaghi. Megleni pokrov nad mestom ustvarja pridih mističnosti. / Foto: Neža Markelj

Dežela pod Kavkazom (2. del)

S težkim srcem sem zapustila Tbilisi – s toplim soncem obsijane cerkvice na razglednih vzpetinah, vonj po hačapuriju, direndaj na »bolšjaku« ob reki Kuri in slap Leghvtakhevi, ki si je utrl pot kar sredi mesta in vijuga med številnimi žveplenimi kopališči v stari četrti Sololaki. A naju je večni popotniški nemir gnal naprej, v regijo, polno čudovitih srednjeveških samostanov, majhnih vinogradniških obratov, mest, ki spominjajo na kraški Štanjel, in ljudi, ki so nama predstavili tradicijo in nama razkrili skrivnosti pridelave gruzijskega vina. Po površini je Kakheti največja regija v Gruziji, ki zaobjema območje od visokih gorstev Tušeti na severu do polpuščavskih pokrajin Udabno in Vašlovani na jugu. Vinogradništvo je v Gruziji nekaj edinstvenega. Kultura in tradicija pridelovanja vina, ki ji sledijo majhni družinski obrati, imenovani marani, je zasidrana globoko v njihove korenine, gruzijsko vino pa je uvrščeno na Unescov seznam kulturne dediščine.

Sighnaghi

Majhno mesto na robu vinorodne doline Alzani je na megleno zaspano jutro, ko naju je na praznem trgu odložila mašrutka iz Tbilisija, dobil pridih mističnosti. V gostišču na robu mesta naju je odprtih rok sprejela Manana, nama že dopoldan postregla z domačim vinom in grozdjem, potem pa sva se vse do poznega večera potikala po ozkih ulicah, se sprehodila do cerkve sv. Štefana, plezala po mestnem obzidju in zvečer pristala na tradicionalni gruzijski supri. Miza je bila bogato obložena z domačo hrano – jajčevci z orehi, piščančja solata, goveja juha, vrči vina in svež hačapuri. Na čelu je sedel Mananin sin Giorgi in pred vsakim nazdravljanjem zrecitiral zdravico – prvič Guruziji, drugič vinu, pa ženskam, dobremu življenju, zdravju in tako dalje, da sva se z Nejcem naslednji dan prepuščala rahlemu glavobolu, a lepim spominom, ko sva v mašrutki pot nadaljevala proti Telaviju.

Telavi

Medtem ko se je Sighnaghi razvil v turistično mestece, je pridih v Telaviju bolj pristen, lokalen. Že prvi dan naju je očaral velik pokrit bazar s svežo zelenjavo in sezonskim sadjem, oreščki, domačimi izdelki in vsesplošnim kaosom, ki nama je sledil vse do nizkih barvitih hišic v starem delu mesta ter se popolnoma izgubil na obrobju v parku Nadikvari. Tam sva, s pogledom na vinorodne ravnice in gorovje Tušeti, stkala načrt za prihodnji dan, na zemljevidu označila glavne atrakcije – samostane Ikalto, Nekresi in Alaverdi – ter se odločila obiskati Simona, lokalnega pridelovalca vina, ki nama je v družinski vinarni omogočil vpogled v pomemben del gruzijske kulture.

(Nadaljevanje naslednjič)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 4. maj 2016 / 12:20

Epopeja s srečnim koncem

Dejanovo popotovanje na grški Atos (5)

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Znani Gorenjci o novih serijah

Jesen je na male ekrane prinesla tudi nove slovenske nadaljevanke.

Prosti čas / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Raje prijazna kot pa uničujoča

Bernarda Žarn, znan obraz z nacionalne televizije, je pred kratkim postala femme fatale 2008.

Tržič / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Nova občinska svetnika v Tržiču

Po odstopu Vinka Perneta in smrti Dragomirja Ficka sta postala nova člana tržiškega občinskega sveta Marija Močnik in Peter Tomazin. Veliko besed o prodaji kopališča.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Tudi v Gorenji vasi želijo dom za starejše

Gorenja vas - Potem ko so v Žireh pridobili koncesijo za gradnjo in upravljanje doma za starejše, bi lahko novega dobili tudi v občini Gorenja vas-Poljane. Septembra so v občini...

Kranj / ponedeljek, 17. november 2008 / 07:00

Tuš brez uporabnega dovoljenja

Čeprav je od odprtja novega Planeta Tuš v Kranju minilo že več kot tri tedne, pa ta še vedno nima uporabnega dovoljenja, kar pa vsaj v Kranju ni več nobena posebnost.