Osrečili sebe in druge
V Brainobrainu Kranj so v decembru v sodelovanju s humanitarno organizacijo Zveza prijateljev mladine (ZPM) Ljubljana Moste - Polje sedmo leto zapored izvedli dobrodelno akcijo zbiranja daril za otroke iz socialno ogroženih družin.
Starši in otroci, ki so vpisani v program brainobrain, so tako v decembru v učilnico prinašali lepa in skrbno pripravljena darila z namenom, da pridejo do otrok, ki odraščajo v družinah, kjer jim starši zaradi prenizkih dohodkov sami teh ne morejo kupiti.
Kranj – Akcijo so tudi tokrat izvedli pod naslovom Osrečujem sebe, ko osrečim druge, saj se po besedah Maje Korošak iz Brainobraina Kranj zavedajo, da tisto, kar podarimo, ne razveseli le obdarovanca, pač pa tudi tistega, ki obdaruje. Starši in otroci, ki so vpisani v program brainobrain, so tako v decembru v učilnico prinašali lepa in skrbno pripravljena darila z namenom, da pridejo do otrok, ki odraščajo v družinah, kjer jim starši zaradi prenizkih dohodkov sami teh ne morejo kupiti. Vsako darilo je po besedah Maje Korošak vsebovalo oblačilo, igračo, sladkarije in kaj za ustvarjanje ali knjigo.
Pred božično-novoletnimi prazniki so zbrana darila predali humanitarni organizaciji ZPM Ljubljana Moste - Polje, katere programi so namenjeni družinam in otrokom iz vse Slovenije, ne le osrednjega dela, je poudarila Maja Korošak. Daril so se zelo razveselili, saj je generalna sekretarka ZPM Ljubljana Moste - Polje Tanja Petek ob predaji pojasnila, da so letos prejeli veliko več prošenj za darila, kot pa so jih prispevali različni donatorji. Darila so namenjena staršem, ki jih sami ne morejo kupiti, da tudi njihove otroke lahko pod smrečico pričaka presenečenje. »Tako otroci iz teh družin niso prikrajšani za novoletne radosti in veselje,« je dejala Tanja Petek. Obdarovanje otrok je del širšega projekta Čarobna zima v sklopu programa Botrstvo, v katerem poleg daril zbirajo tudi donacije za nakup vstopnic za gledališke in kino predstave, obisk opere ali pa rekreacijo v bazenu, na drsališču in podobno. »S tem želijo družinam v tem čarobnem času podariti skupna doživetja, saj se na te dogodke odpravijo otroci skupaj s starši,« je razložila Maja Korošak in dodala, da so letos v okviru omenjenega projekta razdelili okrog štiristo daril, kar je podobno kot lani, čeprav so bile potrebe večje.
Program Botrstvo na ZPM Ljubljana Moste - Polje poteka že 12. leto in v tem času je število otrok, ki so vanj vključeni, naraslo na več kot 6200, sodeluje pa tudi okoli 5800 botrov. A kot opažajo, je v njihove humanitarne programe vključenih čedalje več družin, v katerih sta eden ali celo oba starša zaposlena, a prejemata minimalne dohodke in zato ne morejo preživeti iz meseca v mesec, kar pomeni, da ne morejo plačati osnovnih položnic, je opozorila Tanja Petek. Takšnih družin je letos že okrog sedemdeset odstotkov. Opažajo tudi, da v družinah, kjer sta starša sicer zaposlena, a prejemata minimalno plačo, v marsikaterem primeru živijo težje kot družine, ki prejemajo socialno pomoč. »Zaposleni namreč niso upravičeni do vrste socialnih transferjev. Potrebe po tovrstni pomoči se torej povečujejo, kot pa žal ugotavljajo na ZPM Ljubljana Moste - Polje, se število donatorjev od februarja letošnjega leta zmanjšuje,« še dodaja Maja Korošak.