Spremembe pri obdavčitvi normirancev
Državni zbor je po vetu državnega sveta na ponovnem glasovanju potrdil spremembe zakona o dohodnini, ki se začnejo uporabljati z novim letom.
Spremenjeni zakon prinaša nekatere spremembe tudi pri obdavčitvi samostojnih podjetnikov, ki so vključeni v sistem normiranih odhodkov. Normirancem, ki imajo v davčnem letu na podlagi delovnega razmerja ali samozaposlitve obvezno pokojninsko-invalidsko zavarovanega za polni delovni čas vsaj enega delavca neprekinjeno za najmanj devet mesecev, se pri letnih prihodkih do 50 tisoč evrov priznava 80 odstotkov normiranih odhodkov, pri prihodkih od 50 do 100 tisoč evrov 40 odstotkov normiranih odhodkov za prihodke nad 50 tisoč evrov, pri prihodkih nad 100 tisoč evrov pa za prihodke nad tem zneskom nič. Normirancem, ki ne izpolnjujejo pogoja obveznega zavarovanja (»popoldancem«), se pri letnih prihodkih do 12.500 evrov prizna 80 odstotkov normiranih odhodkov, pri prihodkih od 12.500 do 50 tisoč evrov 40 odstotkov normiranih odhodkov za prihodke nad 12.500 evrov, pri prihodkih, višjih od 50 tisoč evrov, pa za prihodke nad tem zneskom ne priznavajo normiranih odhodkov.
Pri dohodkih, doseženih z oddajanjem premoženja v najem, se davčna stopnja zvišuje s 15 na 25 odstotkov, višina priznanih normiranih stroškov pa se ne spreminja in ostaja pri 10 odstotkih. Po novem tudi ne bo več možnosti za vključitev dohodkov iz oddajanja premoženja v najem in dohodkov iz kapitala (obresti, dividend in dobička iz kapitala) v letno davčno osnovo ter s tem za obdavčitev po progresivni davčni lestvici in z upoštevanjem olajšav.
Izplačila nagrad za poslovno uspešnost bodo še naprej izvzeta iz davčne osnove, a le do višine povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji; zakon pa odpravlja možnost izplačila nagrade v višini povprečne plače zaposlenega. Plačilo za poslovno uspešnost, ki je deležno ugodnejše davčne obravnave, se lahko izplača največ dvakrat v koledarskem letu.