Občina za občane
Novi mengeški župan Bogo Ropotar na najvišjo funkcijo v občini ne prihaja kot novinec. Šestnajst let je dejaven v lokalni politiki, sprva kot občinski svetnik, zadnje tri mandate pa je nepoklicno opravljal funkcijo podžupana, medtem ko je še vedno vodil tudi lastno orodjarsko delavnico.
Mengeš – V Mengeš se je iz rodnega Šentjakoba preselil leta 1988. Prosti čas preživlja na kolesu ali smučeh, zelo blizu mu je tudi kultura. Je poročen in oče dveh odraslih sinov, odlično pa se menda znajde tudi v vlogi dedka. Družina je odigrala pomembno vlogo tudi pri njegovi odločitvi, da kandidira za župana. Dodaten zagon za kandidaturo mu je prav tako dala podpora občank in občanov. Enotno pa ga je podprla njegova lista Bogo Ropotar – Lista povezovanja, s katero je na volitvah v 16-članskem občinskem svetu osvojil sedem mandatov. Na vprašanje, zakaj meni, da je dozdajšnji župan Franc Jerič, ki se ni odločil za vnovično kandidaturo, v kampanji podprl njegovega protikandidata, na kratko odgovarja, da se mu je to zdelo nekorektno in nenavadno. Sicer pa kampanjo ocenjuje kot zelo zahtevno, še posebno ob dejstvu, da se je za izpraznjeno župansko mesto potegovalo pet v lokalnem okolju zelo prepoznavnih kandidatov.
Kot enega glavnih izzivov omenja obnovo Mengša, ki se je z obsežno prenovo Slovenske ceste pravzaprav že začela. »S svojo ekipo želim napraviti premik tudi v razumevanju okolja bivanja v občini Mengeš. Želim si, da Mengeš kot mesto ne bi obstal, temveč bi začel prehitevati bolj razvita slovenska mesta in bi ljudje začutili potencial, ki ga ima. Da bi ustvarili dobre pogoje za življenje v občini. Da bi se prebivalci počutili udobno in domače, hkrati pa bi bilo prijetno tudi obiskovalcem,« pravi novi župan, ki namerava razvijati tudi druga področja občine.
Med prvimi nalogami bo sprejem novega prostorskega načrta, ki bo med drugim omogočil tudi gradnjo južne povezovalne ceste med naseljem Pristava in mengeško obvoznico. Načrt je, da bi ta potekala po novi trasi, ki omogoča ohranjanje celovitosti kmetijskih zemljišč in hitrejšo enofazno gradnjo.
Druga pomembna točka, o kateri se je v času kampanje precej govorilo, pa je ureditev degradiranega območja Cegvenškega bajerja. »Del zemljišč na območju bajerja je v zasebni lasti, del pa v občinski, tako da se bomo po novem letu srečali z lastniki in potencialnimi investitorji. Vsekakor pa predvidevamo povečanje faktorja pozidanosti na tem območju,« pojasni. Trenutni veljavni občinski prostorski načrt na tem območju namreč dovoljuje le ureditev zelenih površin.
Prihodnje leto se bodo začela tudi dela pri osnovni šoli. To bo zagotovo zadnja večja investicija v reševanju prostorske stiske osnovnošolcev. V primeru dodatnega priseljevanja v občino bo namreč treba zgraditi podružnično šolo na drugi lokaciji.
»Kadrovske poteze na občini so še stvar premisleka, lahko rečem le, da zdajšnji direktor občinske uprave ostaja na svojem mestu. Bodo pa spremembe v delovanju občinske uprave. Prizadeval si bom, da bodo občani bolj vpeti v dogajanje in tudi bolje informirani. Že ime občina pomeni, da je namenjena občanom in temu moramo posvečati več pozornosti,« pravi Bogo Ropotar, ki izbira tudi novega podžupana, a o imenih za zdaj še ne želi govoriti.
Kje vidi glavne neizkoriščene potenciale občine? »Zagotovo je to turizem. Imamo izjemno lego v bližini Ljubljane, brniškega letališča, Kamniških Alp, Domžal … Delno se stvari obračajo na bolje z novo kolesarsko povezavo, ki teče od Kamnika do Ljubljane tudi skozi našo občino, a potencialov je še veliko. Med njimi sta gotovo tudi grad Jablje in Ravbarjev grad, ki je zdaj v zasebni lasti,« zaključuje novi mengeški župan, ki pa poudarja, da je ena izmed prednosti občine dokaj močno gospodarstvo, ki omogoča občanom delovna mesta v bližini doma, prav tako je ponosen tudi na živahno družbeno, kulturno in športno dogajanje v občni.