Primož Podbelšek (PU Ljubljana) in Robert Tekavec (Generalna policijska uprava) / Foto: PU Ljubljana

Spolno zlorabil mladoletnico

Ljubljanski policisti in kriminalisti so na podlagi prijave, prejete konec novembra, preiskali več kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost na škodo mladoletne deklice, mlajše od petnajst let.

Storilci preko različnih družbenih omrežij, kot sta na primer Snapchat in Instagram, stopijo v stik z otroki in mladoletniki, jih pogosto zmanipulirajo in prepričajo, da jim pošljejo svoje intimne posnetke.

Ljubljana – Po ugotovitvah ljubljanskih policistov in kriminalistov je 23-letni storilec z območja Gorenjske z mladoletno žrtvijo, mlajšo od petnajst let, navezal stik prek družbenega omrežja. Z grožnjami jo je prisilil, da mu je posredovala svoje intimne slike, nazadnje pa se je z njo srečal na dogovorjenem kraju in jo spolno zlorabil. Osumljenca, ki je od začetka decembra v priporu, so kazensko ovadili zaradi storitve dveh kaznivih dejanj spolnega napada na osebo, mlajšo od petnajst let, za kateri je zagrožena kazen od treh do osmih let zapora oz. od pet do petnajst let zapora, ter dveh kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, za kar je v Kazenskem zakoniku predpisana zaporna kazen od šestih mesecev do osem let.

Komunikacija med osumljencem in žrtvijo je trajala dlje časa, potekala pa je prek različnih družbenih omrežij, je pojasnil Primož Podbelšek iz sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Ljubljana. Kriminalisti so osumljencu zasegli več elektronskih naprav, na katerih je shranjena komunikacija z mladoletno žrtvijo in še več tovrstnih datotek drugih deklet, ki so po videzu mladoletna. Poskušajo jih identificirati ter ugotoviti, ali se je osumljenec z njimi fizično srečeval.

Storilci preko različnih družbenih omrežij, kot sta na primer Snapchat in Instagram, stopijo v stik z otroki in mladoletniki, jih pogosto zmanipulirajo in prepričajo, da jim pošljejo svoje intimne posnetke. S posnetki jih nato izsiljujejo, jih objavljajo in si jih pogosto izmenjujejo. Intimni posnetki nato krožijo po spletu in jih je zelo težko popolnoma odstraniti, je pojasnil Podbelšek, ki ob tem opozarja, da so v prvi vrsti za varnost otrok na internetu odgovorni starši. Ti naj se z otroki pogovorijo in se predvsem tudi sami poučijo o varni rabi elektronskih naprav ter o nevarnostih, ki pretijo otrokom in mladostnikom na družbenih omrežjih. V primerih, ko pride do takšnih dejanj, pa je izrednega pomena, da komunikacijo takoj prekinejo, a ne izbrišejo, dejanje pa prijavijo policiji.

Robert Tekavec iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi je pojasnil, da se storilci zavedajo ranljivosti in naivnosti otrok in mladoletnikov, zato so prisotni na družbenih omrežjih, forumih, klepetalnicah in kanalih za komuniciranje znotraj računalniških iger. Nekateri se predstavljajo kot njihovi sovrstniki, drugi pa tudi s pravim imenom in starostjo, potem pa z otrokom ali mladim manipulirajo. »Preden storijo spolno zlorabo, pri otroku pridobivajo zaupanje, ga razumejo, pohvalijo, mu govorijo lepe stvari, ga lahko tudi nagradijo, mu kaj kupijo, npr. kak dodatek v računalniški igri. Ko otroke prepričajo, da jim pošljejo intimno fotografijo, se ti ujamejo v past, storilci jih lahko izsiljujejo z že poslanimi intimnimi fotografijami in lahko gre tako daleč, da pripravijo otroke ali mladostnike, da se z njimi osebno srečajo, kjer pride tudi do fizične spolne zlorabe,« opozarja Tekavec.

Ključna je preventiva, poudarja policija, ki staršem priporoča, da otroku ne dovolijo neomejenega in nenadzorovanega dostopa do interneta. Otroci naj ne bodo s pametno napravo sami v svoji sobi ali na WC-ju, vsaj ne tisti najmlajši. Policija namreč v zadnjih treh letih opaža porast objave slik golih petletnikov ali šestletnikov, ki jih ti sami posnamejo in jih vede ali nevede objavijo na različnih omrežjih. Ti otroci sicer niso spolno zlorabljeni, ker pa se taki posnetki na internetu hitro razširijo, pridobijo pa jih tudi storilci spolnih zlorab, so tudi ti otroci kasneje lahko žrtve spolnega izkoriščanja.

Tekavec še opozarja, da se spolne zlorabe otrok dogajajo tudi v domačem okolju, zato pozivajo vse, ki zaznajo kakršnokoli spolno zlorabo fizično ali po internetu, da jih o tem takoj obvestijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 30. junij 2007 / 07:00

Likovni A na nas?

V Galeriji Mestne občine Kranj so ob desetletnici smrti kranjskega pesnika, pisatelja, prevajalca ter urednika, osrednjega predstavnika pesniškega modernizma in avantgardizma, Francija Zagorič...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 22. december 2022 / 21:02

Prinesi nam zdravja

Javnost je razburila vest, da naj bi zdravstveno ministrstvo z reorganizacijo krčilo mrežo nujne medicinske pomoči (NMP). Po predlogu delovne skupine bi v državi imeli 12 urgentnih centrov...

Škofja Loka / četrtek, 22. december 2022 / 21:00

Po novem letu spet vpis novorojenčkov

Škofjeloški zdravstveni dom je tridesetega novembra zaznamoval sedemdeset let delovanja. V leto, ki je pred nami, zrejo z optimizmom, saj odpirajo nove ambulante in zaposlujejo novo delovno silo.

Zanimivosti / četrtek, 22. december 2022 / 20:59

Dobrodošla napaka, 27. del

Ko sem dosegel vrh hriba in pod seboj zagledal rodno vas in spokojno blejsko jezero, to »podobo raja«, bi bil rad z glasnim vriskom dal duška svoji sreči. Toda za kaj takega je bilo še vse prezgoda...

Kultura / četrtek, 22. december 2022 / 20:57

Pogled nazaj in naprej

V Galeriji Šivčeve hiše je na ogled pregledna razstava del akademske kiparke Andrejke Čufer z naslovom Pogled nazaj, pogled naprej.

Gospodarstvo / četrtek, 22. december 2022 / 20:55

Višja plačila za višje ležeče kmetije

Na kmetijskem ministrstvu zagotavljajo, da posodobljeni sistem točkovanja kmetij na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD) prinaša večjo natančnost in s tem tudi večjo pravičnost....