Donacija ribiški družini
Območna enota Kranj Zavarovalnice Triglav je tokratna dobrodelna sredstva namenila Ribiški družini Jesenice.
Jesenice – Območna enota Kranj Zavarovalnice Triglav že četrt stoletja z donacijo ob koncu koledarskega leta podpira ranljive družbene skupine ter projekte. Letošnjo donacijo v višini pet tisoč evrov so namenili Ribiški družini (RD) Jesenice za izgradnjo Centra za vzrejo avtohtonih vodnih živali.
Kot je pojasnil predsednik RD Jesenice Aleš Mezek, se v Sloveniji spopadamo z velikim upadom naravne reprodukcije avtohtone potočne postrvi in lipana. »V javnosti zmotno prevladuje mišljenje, da ribiči zgolj lovimo ribe. Naše primarno delo je skrb za okolje, reke, bregove in ribji živež, saj številni človeški dejavniki, kot so povečanje turizma, regulacija rek, neprehodne pregrade pri hidroelektrarnah, gradnje avtocest in mostov ter druge aktivnosti negativno vplivajo na ribje vrste,« je pojasnil Mezek in dodal, da je donacija za izgradnjo centra, v katerem so predvidena vališča z jezeri in nov ribiški dom jeseniške ribiške družine, velik korak naprej v smeri, da vrnemo naravi tisto, kar ji je bilo odvzeto.
Direktorica Območne enote Kranj Zavarovalnice Triglav Mihaela Perčič pa je poudarila: »Ribiške družine imajo pomembno okoljevarstveno vlogo pri varovanju voda, v katerih izvajajo ribiško dejavnost. Narava nam veliko da, a včasih tudi pokliče na odgovornost za nepremišljene posege vanjo. Takrat moramo najti pot, da zopet vzpostavimo ravnovesje. V Zavarovalnici Triglav smo zato prisluhnili težavam RD Jesenice, ki opozarja na upad naravne reprodukcije avtohtonih vrst rib, in ji priskočili na pomoč z denarnimi sredstvi za izgradnjo Centra za vzrejo avtohtonih vrst vodnih živali.« Projekt izgradnje centra je trenutno v tretji fazi, predvidoma pa naj bi ga zaključili leta 2026.
V okviru predaje sredstev so člani RD Jesenice, ki obsega 107 članov in skrbi za ribjo populacijo od Rateč do Radovljice, pripravili tudi prikaz elektro izlova plemenske jate potočnih postrvi na največjem drstišču naravne in divje ribe v Sloveniji. Elektro izlov, ki ga lahko izvajajo samo strokovno podkovani ribiči, se opravlja s pomočjo elektro agregata, ki ga v obliki nahrbtnika prenaša ribič. Agregat generira električni tok, ki teče skozi vodo in omami ribe, da jih lahko čim prej izlovijo ter posledično ne izpostavljajo prevelikemu stresu.