Zaposlovanje invalidov (1)
V soboto, 3. decembra, je bil mednarodni dan invalidov, ki ga je Organizacija združenih narodov z resolucijo razglasila oktobra 1992. Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je ob tem izvedel spletno srečanje z naslovom Poti zaposlovanja invalidov in dobre prakse delodajalcev, ki mu je prisluhnilo več kot 240 predstavnikov zainteresirane javnosti. Predstavljene so bile vloge Zavoda RS za zaposlovanje, URI Soča in sklada na področju spodbujanja zaposlovanja invalidov, prav tako pa tudi primeri dobrih praks enakovrednega vključevanja invalidov v delovno okolje, vključujoče kulture in spodbujanja raznolikosti na delovnem mestu.
Letos mineva že trideset let prizadevanja za osveščanje in razumevanje invalidnosti ter ustvarjanje pogojev za enakovredno in dostojanstveno vključevanje invalidov v družbo. Pravica do dela je ena temeljnih človekovih pravic in svoboščin. Slovenija je podpisnica mednarodne Konvencije o pravicah invalidov, ta pa varuje in invalidom zagotavlja polno in enakopravno uživanje vseh človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter spoštovanje njihovega prirojenega dostojanstva, države podpisnice pa jim priznavajo pravico do dela enako kot drugim, spodbujajo zaposlovanje in ohranjanje zaposlitve invalidov.
Eden pomembnih deležnikov, ki povezuje delodajalce in invalide, je Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje. Predstavil je aktivnosti, ki jih izvaja za zaposlovanje invalidov, pisarne za delodajalce in rehabilitacijsko svetovanje. Center za poklicno rehabilitacijo pri URI Soča je predstavil primer rehabilitacije v procesu vračanja na delo in storitve zaposlitvene rehabilitacije, javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS pa kvotni sistem in načine izpolnitve kvote ter spodbude, ki so delodajalcem na voljo za zaposlovanje invalidov. V imenu gostitelja srečanja je udeležence nagovorila direktorica sklada mag. Barbara Leder. »Trideset let, kolikor obeležujemo dan invalidov, ni malo. Države podpisnice konvencije o pravicah invalidov smo marsikaj naredile na področju uresničevanja temeljnih človekovih pravic in svoboščin invalidov. Naj bo današnje srečanje priložnost, da raziščemo poti, kako še bolje zagotoviti polno in uspešno sodelovanje ter vključenost invalidov v delovno okolje. Za sistemsko urejanje področja invalidov skrbijo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ključne institucije v Sloveniji, ki smo z izvajanjem javnih pooblastil v vsakdanjem stiku tako z delodajalci kot invalidi, pa smo na področju spodbujanja zaposlovanja Zavod RS za zaposlovanje, URI Soča in naš sklad. Imamo veliko praktičnih izkušenj. Ne pozabimo, da je v Republiki Sloveniji svoboda dela zagotovljena z ustavo. To pomeni, da vsakdo prosto izbira zaposlitev in vsakomur mora biti pod enakimi pogoji dostopno vsako delovno mesto,« je povedala.
Predstavili so, kako poteka zaposlovanje v Sloveniji in kakšne so možnosti, ki so na voljo tako invalidom kot delodajalcem. Letošnji mednarodni dan invalidov je poudarjal vlogo inovacij pri spodbujanju dostopnega in pravičnega sveta. In sem sodijo tudi primeri dobrih praks zaposlovanja invalidov. »Z današnjim srečanjem bomo v javnost ponesli močno in enotno sporočilo o pomenu spoštovanja in enakovrednega vključevanja invalidov v delovno okolje,« je dejala mag. Barbara Leder in zaključila z naslednjo mislijo: »Dobra motivacija premaguje vse ovire.«
(Se nadaljuje)