Trajnost ni le okoljsko vprašanje
Po treh letih je na Brdu pri Kranju znova potekal regijski dogodek Nove Ljubljanske banke (NLB), na katerem so se tokrat posvetili vprašanju trajnosti, izzivom, ki jih prinaša, in priložnostim, ki se s tem ponujajo.
»Dogovoriti se moramo o tem, kaj hočemo in kje so naše priložnosti,« pravi predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak.
Brdo pri Kranju – Pred dnevi je potekal sedmi regijski dogodek NLB na Gorenjskem, tokrat pod sloganom Razmišljajmo podjetno. Delujmo trajnostno. Kot pravijo v banki z največjim tržnim deležem na domačem trgu, si ne moremo več zatiskati oči pred tem, da so podnebne spremembe alarmanten problem. A kot je v uvodnem nagovoru zbranim gorenjskim podjetnikom in drugim gostom na Brdu pri Kranju povedal prvi mož banke Blaž Brodnjak, trajnostni razvoj ni omejen le na okoljevarstvena vprašanja, ampak je tema bistveno širša: »Gre tudi za vprašanja, na kakšen način funkcionira družba, s kakšnimi talenti bomo dosegali zastavljene cilje ter ali je le rast tista, ki je 'vsezveličavna', oziroma so le interesi dobička tisti, ki so 'vsezveličavni'.«
Kot pravi, smo v Sloveniji že sedaj dokaj trajnostno naravnani in odgovorni do okolja, v ospredje se zato postavljajo tudi družbene teme. »Namesto o izključevanju raje govorimo o vključevanju, ne da skačemo iz enega ekstremnega pogleda v drugega,« pravi Brodnjak in dodaja: »Dogovoriti se moramo o tem, kaj hočemo in kje so naše priložnosti, in potem vlagati vanje, da se bomo lahko začeli razvijati še učinkoviteje.«
Kljub negotovosti, ali nas v prihodnje čaka kriza ali ne, ostaja optimist, saj smo se vajeni prilagajati in spoprijemati s spremembami. »Pogovarjajmo se, vključujmo se, postavimo si skupne cilje in bomo poleteli,« je zaključil Brodnjak.
O izzivih na poti Slovenije k večji blaginji je v nadaljevanju spregovoril tudi glavni ekonomist pri Gospodarski zbornici Slovenije Bojan Ivanc. Med izzivi zasebnega sektorja vidi denimo visoke cene energentov ter tudi surovin in polproizvodov, vprašanje minimalne plače, tudi dohodninske spremembe bodo plače manj razbremenile, kot je bilo prvotno predvideno. Na trgu delovne sile sicer ne napoveduje večjih pretresov, prav tako tudi gospodarska pričakovanja niso pretirano pesimistična. Po srednji napovedi bi gospodarska rast prihodnje leto znašal 1,1 odstotka, zaposlenost bi se zmanjšala za pol odstotka, inflacija pa bi se gibala okoli 5,8 odstotka.
O trajnostnih financah v EU in njihovem vplivu na podjetja je spregovoril profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Vasja Rant. Usmeritev v trajnost in podnebno nevtralnost je neizbežna in predstavlja tudi dolgoročni odgovor na energetsko krizo, pri tem pa se tudi malim in srednjim podjetjem odpirajo številne priložnosti in koristi. Pomembno vlogo pri financiranju prehoda bodo odigrale tudi banke. Dogajanje je sklenila okrogla miza, na kateri so se Andrej Meža, direktor poslovanja z malimi in srednjimi podjetji, Matjaž Rupnik, direktor vrednotenja in kontrole v NLB, ter Matevž Vrhovnik iz Alfa Nature posvetili izzivom in priložnostim trajnostne preobrazbe za podjetja.