Moč nogometne žoge

Malo športnih prireditev tako odmeva kot svetovno nogometno prvenstvo. Celo v tistih državah, ki na tekmovanju nimamo svojih ekip, skorajda ni nikogar, ki ne bi vsaj občasno pokukal, kaj se dogaja na prvenstvu, zagotovo pa je še več onih, ki redno spremljajo tekme ali vsaj novice iz Katarja.

Moč nogometne žoge so že davno prepoznali številni voditelji držav, da je nogometno prvenstvo res med največjimi športnimi dogodki na svetu, pa se še kako dobro zaveda tudi papež Frančišek, ki je novembra ob njegovem začetku izrazil upanje, da bo tekmovanje v Katarju priložnost za harmonijo med narodi. »Želim poslati svoje pozdrave igralcem, navijačem in gledalcem, ki z različnih celin spremljajo svetovno nogometno prvenstvo, ki poteka v Katarju. Naj bo ta pomembni dogodek priložnost za srečanje in harmonijo med narodi, v prid bratstvu in miru med ljudmi,« je pozval papež Frančišek in imel pri tem seveda v mislih tudi težke čase za Ukrajince.

Tudi predsednik Mednarodne nogometne zveze Gianni Infantino je pozval Rusijo in Ukrajino, naj med svetovnim prvenstvom v Katarju skleneta enomesečno premirje. Hkrati je spomnil, da bo prvenstvo pred televizijskimi zasloni spremljalo približno pet milijard ljudi, torej več kot polovica človeštva.

Žal se papeževe in predsednikove besede, predvsem pa želje številnih Ukrajincev, niso uresničile. Tudi v dneh, ko se bližajo zadnji obračuni in boj za nove svetovne prvake, hkrati pa mnogi z radostjo pričakujejo božič, so v Ukrajini vse bolj zaskrbljeni, lačni in premraženi.

»Solze že mesece namakajo mojo domovino Ukrajino, z žalostjo, ki postavlja na preizkušnjo naše lekcije iz otroštva, da moški nikoli ne joče. Toda tisti, s katerimi se borim zdaj, ko pišem to pismo, so drugačne sorte,« je pred kratkim zapisal nekdanji ukrajinski nogometni zvezdnik Andrij Ševčenko, ki je nogometu posvetil ganljiv zapis in ga poimenoval ljubezensko pismo, zapis pa je objavil britanski Times. Ševčenko se je v pismu še posebno zahvalil, ker mu je nogomet omogočil, da je lahko predstavljal svojo državo Ukrajino, katere kapetan je bil tako na svetovnem kot evropskem prvenstvu. »Bijemo bitko našega življenja, da bi branili svoje domove in državo. Slava nogometu, slava Ukrajini!« je tudi napisal Ševčenko.

Slovenci in Gorenjci v tem času k sreči živimo v miru in lahko uživamo v nogometnih obračunih v Katarju, ki so nam s pomočjo prenosov kljub oddaljenosti zares blizu. Le malce težko nam je, ker je doma ostala naša reprezentanca, gotovo pa tudi zato, ker celo papeževe besede niso prinesle želenega miru in harmonije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 5. april 2007 / 07:00

Velika noč, ljudski praznik veselja

Velika noč je največji in najstarejši krščanski praznik. Vsako leto ga praznujemo na nedeljo po prvi pomladanski luni. Velikonočni čas bo trajal 50 dni, do binkošti, ki bodo letos 27. maja.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / nedelja, 20. junij 2021 / 15:21

Hoja nič več v gosjem redu

Epidemija je preklicana, a določeni ukrepi ostajajo – tudi v gorah. Prenočišče v planinskih kočah je treba predhodno rezervirati, še toliko bolj pa se je treba držati tudi planinskega bontona.

GG Plus / nedelja, 20. junij 2021 / 15:18

Kronologija vojne

Dne 25. junija 1991 je nekaj minut pred 21. uro skupščina sprejela ustavni zakon o osamosvojitvi. Teritorialna obramba (TO) je že v dneh prej izvedla izreden vpoklic oboroženih teritorialcev. Do pr...

Gorenjska / nedelja, 20. junij 2021 / 12:59

V soboto potrjenih 26 okužb z novim koronavirusom, drugi dan ta teden brez smrtnih žrtev covida-19

Ljubljana – V soboto so pri nas ob 1059 PCR testih potrdili 26 okužb z novim koronavirusom, kar je 58 manj kot v petek. Pozitivnih je bilo 2,5 odstotka PCR testov. V bolnišnicah se zdravita 102 bol...

Kultura / nedelja, 20. junij 2021 / 11:50

Čas negotovosti in upanja

Razstava Gorenjska v letu 1991, ki so jo ob tridesetletnici samostojnosti Slovenije pripravili v Gorenjskem muzeju, ponuja presek stanja v družbi v prelomnem letu 1991. Bil je čas korenitih sprememb i...

GG Plus / nedelja, 20. junij 2021 / 11:05

Anton Breznik, prva pratika v slovenskem jeziku

Duhovnik in narodni buditelj Anton Breznik, ki se je rodil 14. junija 1737 v Križu pri Komendi, je objavil v Ljubljani prvo pravo gospodarsko pratiko v slovenskem jeziku. Njegova Večna pratika od g...