Nova kombi in čoln za gasilce
V Gasilsko reševalni službi Kranj so kupili novo gasilsko vozilo, ki je namenjeno predvsem prevozu moštva, in nov gasilsko-reševalni čoln. Olajšala jim bosta delo ob intervencijah.
Kranj – V voznem parku Gasilsko reševalne službe Kranj (GARS) je novo gasilsko vozilo za prevoz moštva, kupili pa so tudi nov gasilsko-reševalni čoln. Za nakup obeh pridobitev so gasilci iz prejetih sredstev požarne takse odšteli 108 tisoč evrov, od tega so za kombi odšteli nekaj več kot 77 tisoč evrov, za čoln skupaj s prikolico pa dobrih 30 tisoč evrov.
Direktor GARS Kranj Tomaž Vilfan je dejal, da je bil nakup nujno potreben. »Dalj časa smo že v naši enoti ugotavljali, da je staro vozilo za prevoz moštva precej v letih, zato smo se odločili za nakup novega, sodobnega vozila s pogonom 4 x 4, s katerim lahko interveniramo na vseh terenih. Vozilo je primerno za prevoz devetih gasilcev in opreme na intervencije ter tudi na usposabljanja in izobraževanja. Smo gasilska enota širšega pomena, ki rešuje tudi na in iz vode, in prav tako smo v enoti ugotavljali, da je starejši od dveh čolnov, ki ju imamo, že zastarel in primeren za zamenjavo, saj so bila tehnična popravila zelo pogosta. Nov čoln je dolg 4,8 metra, je izdelek kranjskega proizvajalca Marinar, na njem je izvenkrmni motor s 70 konjskimi močmi. Opremljen je za intervencijske naloge, tudi za delo ponoči.«
Nejc Štremfelj, vodja izmene, je glede novega vozila dodal, da je prvotno res namenjeno prevozu moštva, ker pa je precej multifunkcionalno, saj so na primer vsi sedeži modularni in jih lahko odstranjujejo, pa bodo lahko vozilo uporabljali tudi kot dodatno podporo za vodenje intervencij in prevoz dodatne opreme. »Vozilo ima štirikolesni pogon, zato je funkcionalno v vseh vremenskih razmerah, tudi v snegu, ledu in dežju. Pri starem vozilu je bila velika pomanjkljivost, ker z njim v snegu vleke priklopnih vozil z opremo nismo mogli izvajati,« je poudaril.
Aljoša Zalaznik, vodja potapljačev reševalcev v GARS Kranj, je pojasnil, da v povprečju desetkrat letno potrebujejo čoln za iskanje utopljencev, ponesrečencev in pogrešanih. Za potapljače so usposobljeni vsi gasilci v enoti, od tega imajo nekateri narejen le začetni tečaj, da znajo ravnati z opremo, na vsaki izmeni pa so vsaj po trije reševalci potapljači. »Pokrivamo območje južnega dela Gorenjske do Lesc, ob večjih intervencijah tudi višje. Na tem območju je več rek, to so Sava, Kokra, Tržiška Bistrica in obe Sori, ter jezer in ribnikov,« ga je dopolnil Vilfan.
»Intervencij je vedno več, zato je dobro, da občina to prepozna in sodeluje pri pomoči gasilcem, pri zagotavljanju sredstev predvsem za opremo. Občine na tem področju pomagamo predvsem s požarno takso,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec in poudaril, da so v zadnjih štirih letih iz mestne blagajne namenili dobrih 1,3 milijona evrov za poklicno gasilsko enoto in prostovoljna društva.