Vozniško dovoljenje je v zadnjih letih glede na cene postalo »drago kot žafran«. / Foto: Gorazd Kavčič

Pot do vozniškega dovoljenja

Kljub večanju priljubljenosti električnih skirojev in koles vozniško dovoljenje za mnoge predstavlja »nujno zlo«, ki ga je za premostitev večjih razdalj treba opraviti.

Celoten strošek pridobitve vozniškega dovoljenja znaša vsaj 1200 evrov. Cena pa je seveda odvisna od števila ur, ki jih posamezni kandidati potrebujejo.

Kranj – Prevozna sredstva so skozi zgodovino veljala za pomemben statusni simbol in še danes avtomobile pogosto povezujemo s prestižem. Slovenci smo ljubitelji jeklenih konjičkov, o čemer pričajo podatki, da je bilo konec leta 2021 v Sloveniji registriranih okoli 1.189.000 osebnih avtomobilov, kar znaša 564 avtomobilov na tisoč prebivalcev. Kljub priljubljenosti uporabe osebnih vozil pa je pot do vozniškega dovoljenja v primerjavi s prejšnjimi leti postala velik finančni zalogaj in prava časovna kalvarija. Čeprav sta uporaba javnih povezav in možnost koriščenja alternativnih prevoznih sredstev, kot so kolesa in električni skiroji, v mestih precej razširjeni, pa je vozniško dovoljenje za posameznike iz ruralnih predelov še vedno nuja.

Tečaj, prva pomoč, zdravniški pregled

Na poti do vozniškega dovoljenja je poleg teoretičnega in praktičnega usposabljanja vožnje treba opraviti tečaj in izpit prve pomoči ter zdravstveni pregled. Tečaj in izpit prve pomoči se navadno opravljata na območnem združenju Rdečega križa, cene pa se gibljejo okoli 100 evrov. Zdravniški pregled je obvezen že pred izvajanjem praktičnega dela vožnje, kandidati za voznike, ki bodo zanj odšteli med 40 in 60 evri, pa ga lahko opravijo v eni od pooblaščenih zdravstvenih organizacij oziroma pri pooblaščenem zasebnem zdravniku. Sledi teoretični del usposabljanja oziroma izobraževanje o cestnoprometnih predpisih ter izpit, ki se opravlja pred izpitno komisijo. Skupno boste za teoretični del tečaja odšteli med 100 in 130 evri, izpitno preverjanje znanja pa vas bo po denarnici udarilo še za dodatnih 42 evrov.

Povišanje cen ur vožnje

Poleg vseh teh stroškov pa je večino denarja treba odšteti za ure praktične vožnje, saj se je cena v zadnjih letih močno povišala. V Šoli vožnje B&B odgovarjajo, da je k povišanju cen ur vožnje, ki so se v primerjavi z lanskim letom dvignile za približno štiri odstotke, botrovalo predvsem višanje cen goriva in povečevanje ostalih stroškov, ki so povezani z usposabljanjem. »Ocenjujemo, da celoten strošek pridobitve vozniškega dovoljenja, skupaj z vsemi potrebnimi tečaji in usposabljanji, stane nekje minimalno 1200 evrov. Cena pa je seveda odvisna od števila ur, ki jih posamezni kandidati potrebujejo,« je pojasnila Urška Dolenc iz Šole vožnje B&B.

Čakanje na opravljanje izpitne vožnje

Čeprav pridobitev vozniškega dovoljenja zahteva kar nekaj ekonomskih odrekanj, pa se številni kandidati soočajo še z eno prepreko – s časom. V Sloveniji se namreč soočamo z velikim pomanjkanjem učiteljev vožnje, obenem pa je epidemija koronavirusa zaradi zaprtja, ki je prepovedalo opravljanje vseh dejavnosti, Agencijo za varnost prometa ohromila za približno sedem mesecev. Na agenciji pojasnjujejo, da je posledično iz koronskega časa ostalo še približno 26.000 neopravljenih izpitov, povprečna čakalna doba na glavno izpitno vožnjo pa tako znaša približno 35 dni. »Pri čakalnih dobah je treba upoštevati tudi, da se mesečno okrog sto kandidatov prijavi na izpitno vožnjo, vendar se je na koncu ne udeležijo, termina pa ne odpovejo,« še pojasnjujejo na agenciji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / sreda, 23. november 2016 / 11:45

Prejeli listino Erasmus+

Biotehniški center Naklo je prvi na Gorenjskem prejel Erasmus+, listino kakovosti za mobilnosti v poklicnem izobraževanju in usposabljanju.

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 19. februar 2009 / 07:00

Demence: Zgodaj odkrita manj kot tretjina bolnikov

Za zdravljenje demenc je zelo pomembno, kako zgodaj je odkrita bolezen.

Kronika / četrtek, 19. februar 2009 / 07:00

Radarske kontrole

Kranj - Prometni policisti napovedujejo, da bodo tudi ta teden opravljali meritve hitrosti z radarjem, ki je nameščen v belem Renaultu Kangoo. V torek od 6. do 14. ure bodo na pr...

Kronika / četrtek, 19. februar 2009 / 07:00

Prehitro v ovinek

Selo pri Žireh - V nedeljo dopoldne se je v prometni nesreči na regionalni cesti Trebija-Žiri huje ranil 44-letni voznik. Ob 10.35 se je z osebnim avtomobilom peljal proti Žirem....

Kronika / četrtek, 19. februar 2009 / 07:00

Kriminal

Ukradli luksuzni avtomobil Kranj - Neznani storilec je prejšnji teden z Župančičeve ulice v Kranju odpeljal osebni avtomobil BMW X5 3.0 D automatic čr...

Prosti čas / četrtek, 19. februar 2009 / 07:00

Politiki je mesto v parlamentu

V godalnem kvartetu Quartissimo, ki bo maja Slovenijo zastopal na Evroviziji v Moskvi, violino igra tudi 21-letni Kranjčan Matjaž Bogataj.