Ob jubileju povezani v ustvarjanju
Osnovna šola Antona Tomaža Linharta Radovljica letos praznuje dva okrogla jubileja: šestdeset let, kar je poimenovana po znamenitem intelektualcu, razsvetljencu, prvem slovenskem dramatiku in začetniku modernega slovenskega zgodovinopisja ter visokem državnem uradniku, v Radovljici rojenem Antonu Tomažu Linhartu, in pol stoletja, kar ob vznožju Oble gorice stoji sedanja stavba radovljiške osnovne šole.
Osrednjo slovesnost, na kateri bodo nastopili učenci in učitelji ter tudi nekdanji učenci, ki so zelo uspešni na kulturnem, glasbenem in gledališkem področju, bodo sicer pripravili 1. decembra, že ta torek pa so v galeriji Šivčeva hiša v počastitev obeh obletnic odprli razstavo likovnih del z naslovom LinkArt – umetnost povezuje.
»Sklop praznovanj na naši šoli smo popestrili z umetnostjo, z mednarodnim razpisom LinkArt – umetnost povezuje. In ker je Linhart, po katerem naša šola nosi ime, zelo pomemben del naše kulturne dediščine, smo za temo natečaja izbrali raziskovanje slovenske kulturne pa tudi naravne dediščine,« je pojasnila Anita Hrovat, pomočnica ravnatelja in koordinatorica likovnega projekta.
»Sodelujoči učenci so pokazali izjemno likovno ustvarjalnost in izvirnost – nastalo je več kot sto odličnih likovnih del, ki so jih prispevali učenci šol iz enajstih držav,« je povedala Anita Hrovat.
Gre za dela otrok in mladostnikov, starih od šest do petnajst let, ki obiskujejo šole, s katerimi radovljiška osnovna šola tudi sicer sodeluje. Na natečaju so tako sodelovale šole iz Avstrije, Hrvaške, Slovaške, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Srbije, Španije, Indije, Litve, Turčije in Slovenije. Komisija je izbrala in nagradila najboljše, v Šivčevi hiši pa so še do konca prihodnjega tedna na ogled vsa nagrajena dela ter izbor iz preostanka risb, slik, grafik ..., ki so prispele na natečaj.
Posebno nagrado so namenili učenki iz Indije Maliki Mandal za likovno delo, ki nosi naslov Solinar. Komisija, ki so jo sestavljali kustosinja galerije Šivčeva hiša Barbara Boltar Soklič, ljubiteljski slikar Drago Hajdarovič, likovna pedagoginja Biserka Mertelj in akademska slikarka Meta Šolar, je posebej pohvalila izbiro motiva, likovno izvedbo v mešani tehniki, kompozicijo in umirjeno barvno paleto.
Ker so se takšnega natečaja tokrat lotili prvič, so na šoli še posebno zadovoljni z res lepim odzivom.