Ljubezenska pisma in pesmi
Letos je Kulturno društvo (KD) Josipine Turnograjske že enajstič razpisalo natečaj za najboljše ljubezensko pismo in prvič še natečaj za najboljšo ljubezensko pesem. Odziv po osnovnih in srednjih šolah je bil velik, med najboljšimi tremi v posameznih kategorijah Gorenjcev ni, so pa med deseterico.
Skupno je na natečaj prispelo 437 izdelkov, od tega je bilo 138 pisem in 299 pesmi.
Preddvor – Razglasitev najboljših natečaja za ljubezensko pismo in pesem v Sloveniji za leto 2022 je konec tedna gostil Kulturni dom Preddvor. Natečaj je bil razpisan med 10. avgustom in 14. oktobrom 2022, zasnovan pa v dveh delih, in sicer za osnovnošolce in srednješolce. »Pesmi smo letos razpisali prvič, ker je bila to želja mladih. Odziv na razpis je bil izjemen,« je pojasnila dddr. Mira Delavec Touhami, predsednica KD Josipine Turnograjske, ki je natečaj izpeljalo in organiziralo v sodelovanju z Občino Preddvor in Zavodom za turizem Preddvor.
Skupno je na natečaj prispelo 437 izdelkov, smo izvedeli na prireditvi. Od tega je bilo 138 pisem (101 osnovnošolsko in 37 srednješolskih) in 299 pesmi (252 osnovnošolskih in 47 srednješolskih). Občinstvu je Delavec Touhamijeva zaupala tudi, da so v vsem času, kar tečaj organizirajo, prejeli 1957 pisem in prav vsa so shranjena v arhivu društva za prihodnje rodove.
Članice strokovne komisije – poleg trikratne doktorice in profesorice slovenščine in zgodovine Mire Delavec Touhami še Sabina Burkeljca, profesorica slovenščine, bibliotekarka ter tudi ocenjevalka pri zlati hruški, in Neža Cerinšek, študentka zadnjega letnika slovenistike na ljubljanski Filozofski fakulteti, tokrat pa tudi v vlogi sovoditeljice – niso imele lahkega dela. Na natečaj je namreč prispelo veliko zelo dobrih pisem in pesmi. Za temo pisem so letos izbrali mlade, ker je evropsko leto mladih – tako so mladi pravzaprav pisali mladim, svojim vrstnikom; pri pesmi pa je bila tema ljubezen.
Izjemen odziv
»Na natečaj so prispela pisma iz vse Slovenije, letos pa smo prejeli tudi pisma slovenskih izseljenskih učencev iz Nemčije. Od slovenskih regij sta po zastopanosti najbolj izstopali Štajerska in Dolenjska.« Gorenjcev sicer med najboljšimi tremi ni v nobeni kategoriji, jih pa kar nekaj zasledimo med deseterico. Med večino deklet je blestelo tudi nekaj fantov, med osnovnošolskimi pesmimi je šlo prav prvo mesto v fantovske roke. Razglasitve se je udeležila kar večina povabljenih. Prebrali so del pesmi ali pisma – če so želeli, Cerinškova pa je udeležencem zastavila še kakšno vprašanje. V polni preddvorski dvorani smo slišali tudi utemeljitve strokovne komisije za tiste ustvarjalce, ki so posegli po prvih treh mestih. Slednji so prejeli tudi unikatne, prav posebej za natečaj izdelane steklene plakete ter knjižne nagrade, posebna priznanja pa tudi vsi udeleženci do desetega mesta in po pošti tudi vsi, ki so se odločili za sodelovanje na natečaju.
Namen natečaja je spodbujanje mladih, da svoje literarne umetnine predstavijo javnosti, ter dodatna motivacija pri njihovi ustvarjalnosti. Poleg tega z natečajem obujajo spomin na prvo slovensko pesnico, pisateljico, skladateljico in pravljičarko Josipino Urbančič Turnograjsko, ki je bila s svojimi ljubezenskimi pismi in dopisovanjem navdih za natečaj. Prihodnje leto bo minilo že 190 let od njenega rojstva. Društvo bo sicer rojstni dan Josipine Urbančič Turnograjske prihodnje leto zaznamovalo z več dogodki, svečano odprtje njene prenovljene sobe pa bo 7. januarja ob 17. uri. Delavec Touhamijeva je še povedala, da pri tem sodelujeta tudi Zavod za turizem Preddvor in Dom starejših občanov Preddvor, v nadaljevanju pa bodo sobo vsebinsko še nadgradili, in sicer tako, da bo povezana z Matijo Valjavcem, saj sta bila s Turnograjsko rojaka in sodobnika.