Na lokalnih volitvah volijo tudi tujci
Preverili smo, zakaj v nekaterih občinah člane občinskega sveta izvolijo po večinskem sistemu, v drugih pa po proporcionalnem. Na lokalnih volitvah imajo volilno pravico tudi tujci.
Državljan druge države članice Evropske unije s stalnim bivališčem v Sloveniji lahko kandidira za občinskega svetnika, kar pa ne velja tudi za županske kandidate. Ti so lahko samo slovenski državljani.
Kranj – Marsikdo ne ve, da za razliko od državnozborskih in predsedniških volitev na lokalnih volitvah smejo voliti tudi tujci. Tujci so lahko tudi voljeni, toda ne vsi. Poleg tega se po občinah razlikuje tudi način izvolitve članov občinskih svetov.
Zakon o lokalnih volitvah pravi, da ima pravico voliti in biti voljen za člana občinskega sveta vsak državljan Republike Slovenije, ki je na dan glasovanja dopolnil 18 let starosti. Isti člen enako pravico dodeljuje tudi polnoletnim državljanom druge države članice Evropske unije, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje s prijavljenim stalnim prebivališčem v Sloveniji oziroma potrdilo o prijavi prebivanja in prijavljeno začasno prebivališče v Sloveniji. Na lokalnih volitvah pa lahko volijo (ne pa tudi kandidirajo) tudi drugi tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče. Vsi našteti imajo volilno pravico le v občini, v kateri imajo stalno prebivališče.
Občinske svetnike v Sloveniji volimo po večinskem ali proporcionalnem sistemu. Večinski sistem velja za občine, katerih občinski sveti štejejo od sedem do enajst članov, po proporcionalnem pa volijo člane občinskih svetov, ki štejejo od dvanajst do 45 članov. Člane občinskega sveta, ki so predstavniki italijanske ali madžarske narodne skupnosti oziroma romske skupnosti, volimo po večinskem načelu.
Drugače je pri volitvah županov. Zakon o lokalnih volitvah namreč pravi, da lahko za župana kandidirajo le državljani Republike Slovenije, ki so na dan glasovanja dopolnili najmanj 18 let starosti in imajo stalno prebivališče v občini, v kateri kandidirajo.