Slovenski praznik pod Višarjami
Leta 1997 je skupina Slovencev iz Kanalske doline v Italiji ustanovila Slovensko kulturno središče Planika, ki ima sedaj sedež v nekdanji mlekarni v Ukvah/Ugovizza pod Ukovško planino. Ustanovitelji, med katerimi je bil tudi dolgoletni predsednik in sedanji podpredsednik Rudi Bartaloth, so se odločili, da bo nova Planika v za slovenščino zahtevnih jezikovnih razmerah preko jezikovnih tečajev skrbela za njeno ohranitev in za njeno sistemsko poučevanje, razvijala sodelovanje s sosednjimi občinami v Sloveniji in njenimi kulturnimi in izobraževalnimi ustanovami, raziskovala bogato narodopisno in jezikovno preteklost doline pod Višarjami, bogatila svojo knjižnico v Ukvah, ki ima sedaj že 13.000 naslovov, organizirala prireditve in skrbela tudi za glasbeno izobraževanje.
Kot sta povedala predsednica Slovenskega kulturnega središča Planika dr. Nataša Gliha Komac in njegov podpredsednik Rudi Bartaloth, jim s prizadevnim delom to v veliki meri uspeva. Veliko pričakujejo o trijezičnega pouka v šolah Kanalske doline (italijanščina, nemščina in slovenščina), zakon je že podpisal šolski minister prejšnje italijanske vlade, ki naj bi se začel v prihodnjem šolskem letu, vendar je za to treba zagotoviti učitelje.
Če so bili ob ustanovitvi Planike odnosi med različno govorečimi pogosto hladni, se sedaj zboljšujejo. Odnos do slovenščine in Slovenije je pozitiven.
Delovni in praznični jubilej
Planika je delovno in praznično proslavila jubilej. V petek, 21, oktobra, so se v Ukvah srečali predstavniki Planike, Urada slovenske vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki ga je zastopala državna sekretarka Vesna Humar, predstavniki sosednjih občin iz Slovenije, z Gorenjske so bili v Ukvah župan Kranjske Gore Janez Hrovat, župan Jesenic Blaž Račič in župan Bleda Janez Fajfar. Pridružil se jim je tudi generalni konzul Slovenije v Trstu Gregor Šuc. Nedelja, 23. oktobra, pa je bila praznična. Po maši v ukovški cerkvi so na njenem pročelju odkrili in blagoslovili nad 100 let star križ, ki je bil hudo poškodovan v potresu leta 1976. Sledila je prireditev v dvorani Planike, na kateri je pel tudi pevski zbor z Obirskega na Koroškem. Odprli so fotografsko razstavo Ukovške planine, ki sta jo pripravila raziskovalec slovenskih planin dr. Tone Cevc in fotograf France Stele. S priznanji in zahvalami so se spomnili posameznikov in ustanov, ki so pomagale pri delu Planike. Med prejemniki so tudi Gorenjci: občine Bled, Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica, učiteljici slovenščine Katarina Kejžar iz Kranjske Gore in Alenka Mirtič Dolenec iz Mojstrane, Zgornjesavski muzej z Jesenic in njegova nekdanja direktorica Irena Lačen Benedičič, Gibanje Kultura Natura Slovenije in pisec tega podlistka, kar je tudi priznanja časopisu Gorenjski glas.