Emilija - Romanja s kolesom, 1. del
V septembru smo se Glasovi panoramski kolesarji potepali po južnem delu pokrajine Emilija - Romanja v Italiji. Obiskali smo del, ki leži tik ob Jadranskem morju, in spoznali, da je pokrajina kot ustvarjena za kolesarje. Veliko stranskih in manj prometnih cest, raznoliki griči, tako da lahko kolesar izbere takšnega, na katerem je treniral Marco Pantani, ali nekoliko nižjega, da mu ravno prav požene kri po žilah. Vozniki so zelo strpni do kolesarjev.
Prvi dan smo se na poti do cilja ustavili v mestu Ferrara in uživali v kolesarjenju po devet kilometrov dolgem mestnem obzidju. Nato smo se s kombiji odpeljali naprej do mesta Riccione, ki leži približno deset kilometrov stran od bolj znanega letoviškega mesta Rimini. Nastanjeni smo bili v kolesarskem hotelu, katerega lastnica je navdušena kolesarka in spremlja kolesarstvo od mladih nog. Povedala nam je veliko zanimivih zgodb. Drugi dan smo se odpeljali v 25 kilometrov oddaljeni San Marino. Kdor je že bil v tej državici, ve, da leži na griču na nadmorski višini okrog petsto metrov. Na našo srečo se je pot vse od hotela počasi dvigala. Zares strm klanec nas je čakal samo na koncu, čisto proti središču mesta. Razgledi, ki smo jih doživeli tam, so nas navduševali in trud je bil poplačan. Tretji dan smo se ob morju odpeljali do mesteca Cattolica in se od tam povzpeli na panoramsko pot, imenovano Via Panoramica. Rahli vzponi in spusti s pogledi na morje in na celino so nas prevzeli in po poti bi kolesarili še naprej do mesta Pesaro. A smo se raje spustili v dolino in potem po stranskih poteh do gradu Gradara ter naprej do mesta Misano, kjer je motoristično dirkališče, imenovano po strastnem dirkaču Marcu Simoncelliju. Fant se je rodil tu v bližini, bil izjemen talent, a je pri 24 letih umrl v nesreči na dirki v Maleziji. Zadnji dan smo se ob morju mimo Riminija odpeljali do ribiškega mesteca Cesenatico. Na 40-kilometrskem kolesarjenju smo bili presenečeni, koliko hotelov je zgrajenih ob morju, plaže pa enolične peščene, na njih v vrsto poravnani senčniki in ležalniki. Spraševali smo se, kaj lahko turisti tu počnejo v poletnih mesecih – samo ležijo in se sončijo? Cesenatico krasi kanal, po katerem plujejo in so privezane ladje. Na koncu kanala, za katerega je načrte zrisal Leonardo da Vinci, je muzej lesenih ribiških in tovornih ladij.
Po štirih dneh smo kolesarsko pot končali in spoznali, da se je vredno vrniti in raziskati še kakšen drug del pokrajine Emilja - Romanja, ki je poleg letoviškega turizma znana po hitrih avtomobilih v okolici mesta Modena, motorističnih dirkališčih, parmezanu iz mesta Parma, okusnih kulinaričnih specialitetah (vino, sir, ribe) in seveda kolesarjenju.