Namesto zdravniške stavke podpis sporazuma
Konec novembra trije referendumi
Državni poslanci so v torek soglasno odločili, da bodo referendumi o spremembah zakonov o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o Radioteleviziji Slovenija, ki jih je zahtevala SDS, potekali na isti dan – 27. novembra. Ob tem je državni zbor zavrnil dopolnila SDS, s katerimi so predlagali, da bi vse tri referendume izvedli 4. decembra, sočasno z drugim krogom lokalnih volitev, kar so utemeljevali z racionalnostjo in ekonomičnostjo. Državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič pa je pojasnil, da občinske volilne komisije, ki izvajajo lokalne volitve, niso enake okrajnim volilnim komisijam, ki izvajajo referendume, in da gre torej za popolnoma druge organe. V praksi bi tako morali imeti ponekod na istem volišču dve volilni komisiji. Poleg tega volišča niso povsod na istih lokacijah, tako bi nekateri volivci morali glas za lokalne volitve in glas za referendum oddati na dveh različnih lokacijah, kar bi po mnenju koalicije povzročilo zmedo. Za poslance SDS so argumenti, da ljudje ne morejo odločati o treh referendumih in voliti županov, podcenjujoči do ljudi. V koaliciji so opozorili še, da se lokalne volitve izvajajo na stroške lokalnih skupnosti, referendume pa financira država. Tako bi bila izvedba referenduma z namenom zmanjševanja stroškov možna le skupaj z drugim krogom predsedniških volitev, kar pa ni možno zaradi prepozne vložitve podpisov.
Ločen zdravstveni steber v plačnem sistemu
V sredo nam je grozila zdravniška stavka, dočakali pa smo podpis sporazuma o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti, ki sta ga podpisala namestnik vodje pogajalske skupine Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Gregor Zemljič in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan v imenu vlade. Vlada se je v sporazumu med drugim zavezala, da bo do 1. aprila 2023 oblikovala ločen plačni zdravstveni steber v okviru plačnega sistema javnega sektorja in ga do 30. junija prihodnje leto vložila v zakonodajni postopek. Sindikat pa se je zavezal, da do poteka teh rokov v zvezi s tem vprašanjem ne bo sprožil stavkovnih aktivnosti. Zemljič je dejal, da je podpis sporazuma prvi korak k celoviti rešitvi težav javnega zdravstvenega sistema, na katere opozarjajo že več kot deset let, minister Bešič Loredan pa je sporazum označil za zgodovinski. Glavna zahteva Fidesa je sicer bila izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja, a po besedah Zemljiča v sindikatu razumejo argumente vlade, da je omenjeni sistem eden od temeljnih sistemov državotvornosti. »V tej fazi smo se morali strinjati, da izstop v pravem pomenu ni možen niti teoretično,« je dejal. Minister se je zdravnikom in zobozdravnikom zahvalil za konstruktivna pogajanja in razumevanje trenutne situacije ter dejal, da bodo na ministrstvu pripravili sistemsko zakonodajo, katere del bo tudi sprememba plačnega sistema. Do sklenjenega sporazuma so sicer kritični Mladi zdravniki Slovenije, ker niso dobili nič, razen obljub.
O plačah tudi s sodniki
Vladni pogajalci so se v torek sestali tudi s predstavniki sodstva in državnega tožilstva na temo odprave plačnih nesorazmerij. Na sestanku je vladna stran, ki jo vodi pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, predstavila časovnico, po kateri bi do 30. junija 2023 pripravili ukrepe za ureditev vseh funkcionarskih plač. Kot je dejala predsednica Slovenskega sodniškega društva Vesna Bergant Rakočević, je takšna časovnica zanje sprejemljiva, zato so zmerni optimisti, vladna stran tokrat misli resno z vladavino prava in odpravo plačnih nesorazmerij.
Družinski zakonik potrjen še drugič
Kot smo že poročali, je po spremembah družinskega zakonika zakonska zveza opredeljena kot skupnost dveh oseb in ne več kot skupnost moža in žene, istospolnim partnerjem pa je omogočena posvojitev otroka. V koaliciji so ob vnovični potrditvi družinskega zakonika poudarjali, da so s spremembami uresničili odločbo ustavnega sodišča, da je bila zakonska ureditev, ki določa, da lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola, v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije. Ustavno sodišče je odločilo tudi, da se do odprave ugotovljene protiustavnosti šteje, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb. Koalicija Za otroke! je sicer prejšnji teden v državni zbor vložila pobudo za razpis zakonodajnega referenduma o sprejetih spremembah družinskega zakonika.