Predstavitev kandidatov

Kandidate za predsednika republike smo spraševali o pristojnostih predsednika republike, o nagovorih državljanov, stališčih do najnovejših referendumov in o prvi državi obiska.

Spoštovane bralke in bralci, pred vami so kratke predstavitve kandidatov na nedeljskih volitvah za predsednico oziroma predsednika Republike Slovenije. Vrstijo se po vrstnem redu, kot bodo njihova imena zapisana na glasovnicah.

Vseh sedem smo povabili, da odgovorijo na štiri vprašanja. Nekateri so bili v odgovorih krajši od razpoložljivega prostora, nekateri pa tudi predolgi. Slednjim smo zato v uredništvu odgovore smiselno skrajšali.

Funkcija predsednika republike je bila ustanovljena 23. decembra 1991, ko je tedanja republiška skupščina sprejela Ustavo Republike Slovenije. Čeprav po ustavi predsednika državljani izvolimo na neposrednih volitvah, pa je njegova funkcija precej omejena, bolj kot ne reprezentativna. Kandidatki in kandidate smo zato najprej povprašali, kakšen je njihov pogled na trenutne pristojnosti in kje bi jih (če bi jih) lahko razširili.

Najbrž se bo večina strinjala, da je v slovenski politiki prisotna velika razklanost, ob tem pa so predvsem na sedanjega predsednika Boruta Pahorja pogosto leteli očitki, da je bil večkrat tiho, ko bi moral javno spregovoriti. Zanimalo nas je, kako bodo kandidati ravnali v teh primerih, če bodo izvoljeni.

Ta čas so vroča notranjepolitična tema tudi trije referendumi, ki jih je zahtevala opozicijska SDS in bodo potekali 27. novembra. Kandidatki in kandidate smo zato vprašali o njihovem stališču do referendumov in tematik, ki jih obravnavajo.

Predsednik republike je poleg predsednika vlade in ministra za zunanje zadeve tudi najpomembnejši izvajalec slovenske zunanje politike. Za konec nas je zato zanimalo, katero državo bi po izvolitvi najprej obiskali.

Vprašanja predsedniškim kandidatom so torej bila:

1. Ali se strinjate s trenutnimi pristojnostmi predsednika RS? Ali bi morali okrepiti vlogo predsednika RS in kako?

2. V katerih primerih bo­ste kot predsednik/ca javno spregovorili državljanom? Kaj boste storili za boljše sodelovanje v slovenski politiki?

3. Kakšno je vaše stališče do referendumov o spremembah zakonov o vladi, dolgotrajni oskrbi in RTV ter do pobude o razpisu referenduma o spremembah družinskega zakonika?

4. Katero državo boste kot predsednik najprej obiskali in zakaj?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / sobota, 10. maj 2008 / 07:00

Tudi oko nas lahko prevara

V osnovni šoli F. S. Finžgarja Lesce so pripravili zanimivo in poučno predstavitev optičnih prevar.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 4. februar 2011 / 07:00

Talenti kmalu na avdicije

V drugi polovici januarja so po večjih slovenskih mestih potekali predizbori za drugo sezono šova Slovenija ima talent. Na enajstih predizborih se je predstavilo 1.600 potencialnih talentov, 250 jih b...

Prosti čas / petek, 4. februar 2011 / 07:00

Po albumu še spot

Najstniški idol Peter Vode, ki ga je na glasbeno sceno izstrelil lanski šov Slovenija ima talent, je minuli teden predstavil svoj prvi videospot.

GG Plus / petek, 4. februar 2011 / 07:00

Čas je za kulturo

Kateri čas je najbolj primeren za kulturo? Na slovenskem podeželju še vedno velja, da je za kulturne prireditve najbolj primeren zimski čas. Z drugimi besedami: obdobje med obema premi...

GG Plus / petek, 4. februar 2011 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / petek, 4. februar 2011 / 07:00

Šepetalnica za veter (33)

Ko sta drvela proti letališču, je sprva molče naskrivaj pogledoval proti njej. Na hip mu je bilo žal, da je sprejel njeno ponudbo. Kako bo celo zadevo obrazložil Varji? Ne bo prvič, da...