Testo za pico kot iz picerije

Pica je ena tistih jedi, ki jo obožujejo vse generacije. Res je, da se nam velikokrat zdi prava pica le tista iz picerije, pa vendar lahko z nekaj triki dobimo tako pico tudi iz domače pečice. Čeprav je videti postopek na prvi pogled dokaj zapleten, pa v resnici ni. Le malo vnaprej moramo načrtovati, kdaj želimo imeti pico na jedilniku, saj testo dalj časa vzhajamo v hladilniku.

Za pripravo testa za domačo pico potrebujemo: 1 kg bele moke, 6,5 dl vode, šestino kocke svežega kvasa (približno 7 g), 20 g soli (2 žlički), 2 žlici olivnega olja.

Moko presejemo in vanjo nadrobimo kvas ter zalijemo z vodo in prilijemo olje. Vse skupaj zgnetemo v testo. Ko nastane kepa testa, gnetemo še 3 minute. Nato dodamo še sol in vse skupaj gnetemo še 10 minut. Testo prestavimo v posodo, ki smo jo premazali z malo olja. Posodo zapremo in jo pustimo stati na sobni temperaturi približno 6 ur, nato pa jo za od 24 do 48 ur postavimo v hladilnik. Pet ur pred peko vzamemo testo iz posode ter ga razdelimo na šest enakih delov (en del tehta približno 270 g). Vsak del testa oblikujemo v majhen hlebček. Hlebčke polagamo na pekač, ki smo ga potresli z moko. Hlebčke pokrijemo s folijo ali čisto kuhinjsko krpo, da se ne izsušijo. Pekač s pokritimi hlebčki pustimo stati približno 5 ur na sobni temperaturi. Nato iz vsakega hlebčka na pomokani površini oblikujemo pico. Pico premažemo s paradižnikovo omako in jo obložimo po želji, vendar z dodatki ne pretiravamo. Pri dobri pici velja pravilo »manj je več«. Pečico segrejemo na najvišjo možno temperaturo. Pico pečemo od 5 do 10 minut. Točen čas je odvisen od pečice in pekača oziroma plošče.

Nasvet: Ker testo dolgo vzhaja in fermentira, je taka pica lažje prebavljiva in ne obleži v želodcu. Pri peki pice je bistvena visoka temperatura pečice. Domače pečice ne morejo doseči tako visokih temperatur, a lahko vseeno dosežemo, da spečemo dobro pico. Pomagamo si z glineno ploščo, ki jo segrejemo skupaj s pečico na najvišji temperaturi, ki jo razvije pečica. Če plošče nimamo, uporabimo narobe obrnjen veliki pekač pečice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / torek, 20. januar 2009 / 07:00

Blejsko jezero nominirano za eno novih naravnih čudes sveta

Bled - V skupini jezer v Evropi je tudi Blejsko jezero med kandidati za sedem novih naravnih čudes sveta. Kandidaturo za sedem novih naravnih čudes sveta je razpisala švicarska n...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 7. november 2019 / 17:46

Na trgu nepremičnin ni krize

V prvem polletju 2019 se je rast cen stanovanjskih nepremičnin nekoliko umirila. Cene stanovanj so že skoraj enako visoke kot rekordnega leta 2008, cene hiš pa so še za dvanajst odstotkov nižje.

Jezersko / četrtek, 7. november 2019 / 17:44

Park Jezersko s Petro Majdič

Pred kratkim je v lastništvo Parka Jezersko, kjer se ukvarjajo z letnim in zimskim turizmom, vstopila slovenska olimpijka, vrhunska smučarska tekačica Petra Majdič.

Rekreacija / četrtek, 7. november 2019 / 17:38

Premagati Špartatlon ali pojesti slona

To je dilema, ki je za marsikoga nerešljiva, oboje pa je mogoče, če se stvari lotiš postopoma, kot se je s Špartatlonom spopadel Domen Kozjek iz Ribnega pri Bledu, ki se je letos zapisal med tiste Slo...

Kronika / četrtek, 7. november 2019 / 17:37

Ustavno sodišče bo presojalo o pobudi Andreja Hartmana

Kranjčan Andrej Hartman je prepričan, da so mu bile na višjem sodišču kršene človekove pravice. Ustavni sodniki so njegovo pobudo za presojo ustavnosti dela zakona o kazenskem postopku sprejeli.

Zanimivosti / četrtek, 7. november 2019 / 17:31

Krokodil ima naslednika

Legendarni krokodil, ki je kar štiriinštirideset let vztrajal ob Sodarjevi poti na Sv. Jošt in razveseljeval mimoidoče, je dobil naslednika.