Občine bodo reševalcem pomagale z nakupi dronov
Župani zgornjegorenjskih občin so izrazili naklonjenost pobudi gorskih reševalcev, da jim pomagajo pri nakupu brezpilotnih letalnikov, s katerimi si bodo lahko pomagali pri izvedbi iz leta v leto številnejših reševalnih akcij.
V Bohinju, kjer je nesreč največ, želijo imeti svoj dron, enega naj bi imeli v Zgornjesavski dolini, enega pa bi si lahko delile občine Bled, Gorje, Radovljica in Žirovnica.
Radovljica – Gorska reševalna zveza Slovenije sicer že ima v uporabi en dron, vendar je to za celotno državo premalo, je na rednem srečanju zgornjegorenjskih županov poudaril predsednik Gorske reševalne službe Radovljica Toni Smolej. Pojasnil je, da z dronom lahko reševalci hitreje najdejo pogrešane ali ponesrečene, njegova prednost je tudi v tem, da ni treba na klasičen način preiskovati velikega območja. Prav tako dron lahko pomaga pri prepoznavanju morebitnega požara.
Prednosti uporabe tega pripomočka je veliko, je poudaril Smolej, zato reševalci ne morejo več dolgo čakati. Da bi ga lahko uporabljali že v prihodnji planinski sezoni, so se tako za pomoč obrnili na župane. Ti so pobudo soglasno sprejeli in se zavzeli za to, da ne kupijo zgolj enega drona, temveč toliko, kot jih reševalci potrebujejo za uspešno delo. Na območju Zgornje Gorenjske je namreč veliko gorskih nesreč in drugih intervencij.
Število potrebnih dronov bodo dorekli načelniki gorskih reševalnih služb s tega območja, verjetno pa bodo najmanj trije. V Bohinju, kjer je nesreč največ, želijo imeti svojega. En dron naj bi imeli v Zgornjesavski dolini, enega pa bi si lahko delile občine Bled, Gorje, Radovljica in Žirovnica.
»Vesel sem, da so vsi župani pobudo podprli,« je zadovoljen Smolej, ki je prepričan, da bo to velik korak naprej pri delu gorskih reševalcev. Tako bodo ponesrečeni in izgubljeni hitreje deležni pomoči. Kot je poudaril radovljiški župan Ciril Globočnik, želijo s tem novim pripomočkom zaščititi tudi same reševalce.
Da dron reševalcem predstavlja pomemben delovni pripomoček, so v Bohinju že spoznali na reševalnih in iskalnih akcijah, pri katerih so ga uporabljali. Kot je pojasnil župan Jože Sodja, so tako že sklenili, da ga bo občina kupila prek sredstev za Civilno zaščito in gasilce, uporabljali pa bi ga tudi gorski reševalci. »V Bohinju potrebujemo svoj dron, saj je frekvenca nesreč velika in mora biti na voljo, ko ga potrebujemo,« je ocenil, pri tem pa podprl skupni nakup z drugimi občinami in morebitno skupno usposabljanje za upravljanje.