Najpomembnejši občutek za ljudi
Leopoldina Kranjec že skoraj 25 let opravlja zobozdravstveno dejavnost v Vodicah. Za predano delo so jo pred kratkim odlikovali z nazivom častne občanke.
V knjigo častnih občanov občine Vodice se je ob septembrskem praznovanju občinskega praznika podpisala Leopoldina Kranjec. Kot mlada zobozdravnica se je najprej zaposlila v kamniškem zdravstvenem domu, od leta 1998, ko je Občina Vodice razpisala koncesijo za zobozdravstveno dejavnost, pa deluje v domači občini. »Njeno vzorno poklicno delo, velika poklicna predanost in požrtvovalnost in posluh za ljudi jo nedvomno priporočajo in sporočajo, da je prav, da se ji podeli najvišje občinsko priznan častna občanka občine Vodice,« so predlagatelji zapisali v obrazložitvi, poleg tega pa še: »V skoraj 25-letnem obdobju so prebivalci občine Vodice pa tudi širše imeli priložnost v liku dr. Leopoldine Kranjec spoznati izjemno osebnost. Tako po strokovni, kot povsem človeški plati. Svoj poklic ima rada in svoje delo ves čas opravlja predano in odgovorno.«
Priznanje je velika čast in znak, da ji ljudje zaupajo, nam je povedala Leopoldina Kranjec, ko smo jo obiskali v njeni ordinaciji v Vodicah. Je domačinka, odraščala je v Bukovici in je bila tudi članica Prostovoljnega gasilskega društva Bukovica - Utik, en mandat pa je preživela tudi v občinskem svetu, sicer pa svoj prosti čas namenja družini in tudi delu na vrtu in na njivi.
Njena prva poklicna izbira pa je bila ves čas stomatologija. »Po maturi sem se za vsak slučaj vpisala še na arhitekturo, a sem bila na srečo sprejeta na študij stomatologije. Ves čas sem si želela delati za ljudi,« pravi sogovornica, ki največji pomen pripisuje prav odnosu do sočloveka. »To je za delo v medicini izjemnega pomena. Za vse drugo moraš sicer imeti nekaj smisla, a se lahko naučiš.«
Marsikdo se spopada s strahom pred obiskom zobozdravnika. Ta pri odraslih po navadi izvira še iz otroštva. Zato otrokom poskuša obisk v ordinaciji narediti čim prijetnejši. »Ob prvem obisku otroku razkažemo ordinacijo in orodja, mu razložimo, kako poteka delo, nikoli pa ne opravljamo posegov, če seveda to ni nujno potrebno. A tudi pri odraslih je včasih prisoten strah, nekateri prav trpijo ob obisku zobozdravnika. A so sodobni aparati precej napredovali, uporabljamo vodno hlajenje, pa tudi anestezija se uporablja pogosteje kot včasih, tako da obiski pri zobozdravniku danes po navadi niso tako zelo neprijetni,« pravi Kranjčeva, ki sicer dodaja, da je najboljši recept za premagovanje strahu pred zobozdravnikom redna in temeljita ustna higiena. »Osnova je čiščenje zob dvakrat dnevno z zobno krtačko, vsaj enkrat dnevno pa bi morali uporabiti tudi medzobno nitko in krtačko. Za zdrave zobe je nujno, da jih uporabljamo, da torej čim več grizemo, jemo tršo hrano. Tako se pri otrocih razvija tudi čeljust, kar je pomembno, da imajo zobje za rast dovolj prostora in ni potrebna uporaba zobnega aparata. Seveda pa za zdravje zob tudi s sladkarijami ne smemo pretiravati,« pravi sogovornica, ki sicer poudarja, da se stanje skozi leta izboljšuje in danes večina zgledno skrbi za svoje zobe. »Ljudje so danes doslednejši pri ustni higieni kot pa nekoč. Tudi prvi obisk pri zobozdravniku otroci opravijo že pri dveh letih, medtem ko so včasih na prvi pregled hodili šele v prvem razredu osnovne šole,« še dodaja Leopoldina Kranjec, ki ob tem ne pozabi poudariti, da smo za dosledno ustno higieno lahko bogato nagrajeni: »Če dobro skrbimo za zobe, nam bodo služili celo življenje.«