Projekt Severna vrata gre naprej
Mestna občina Kranj bo edinega ponudnika javno-zasebnega partnerstva pri projektu Severna vrata pozvala, naj odda končno in zavezujočo ponudbo.
Kranj – Kranjski mestni svetniki so se na zadnji redni seji seznanili z dosedanjim potekom projekta Severna vrata in odločili, da Mestna občina Kranj (MOK) nadaljuje že začeti postopek javno-zasebnega partnerstva, ki so mu zeleno luč prižgali že aprila 2021. Kot je znano, MOK načrtuje na območju med Kidričevo in Bleiweisovo cesto, kjer je prejšnja mestna oblast predvidela avtobusni terminal, gradnjo poslovno-stanovanjskega kompleksa Severna vrata s tremi stolpiči, ki bo pretežno namenjen zdravstveno-storitveni dejavnosti, predvsem za potrebe Zdravstvenega doma (ZD) Kranj in Gorenjskih lekarn, v manjšem delu pa tudi stanovanjem.
Tanja Hrovat, vodja urada za družbene dejavnosti, je pojasnila, da sta na javni razpis MOK prispeli dve ponudbi, od katerih je bila popolna le ponudba podjetja SGP Graditelj iz Kamnika. Z njim so v nadaljevanju izvedli sedem faz konkurenčnega dialoga glede financiranja, gradnje objekta in tudi racionalizacije projekta, katerega prvotno ocenjena vrednost je bila 21 milijonov evrov. A zaradi izrazitih sprememb cen na trgu, ki so deloma posledica covida-19, deloma pa rusko-ukrajinske vojne, je ponujena cena zasebnega partnerja višja. Med drugim so se tako odločili, da bodo projekt pocenili z gradnjo dveh namesto štirih kletnih etaž garaže.
Po končanih krogih konkurenčnega dialoga na MOK ugotavljajo, da bi v primeru uspešnega zaključka postopka javno-zasebnega partnerstva Osnovno zdravstvo Gorenjske (OZG) oziroma ZD Kranj pridobil 2550 kvadratnih metrov bruto površin poslovnih prostorov v stolpiču A in 35 parkirnih mest v garaži po stroškovni ceni. Poslovni prostori bodo neopremljeni in finalno izdelani. Znesek, ki bi ga MOK in OZG morala zagotoviti, zasebni partner ocenjuje na 6,8 milijona evrov (brez DDV), v kar ni vključena zemlja, ki jo prispeva občina. Nadalje bi morala MOK zagotoviti še sredstva za eno od prvih treh etaž v stolpiču B, ki bi bile prav tako v celoti namenjene zdravstveni dejavnosti (po stroškovni ceni gradnje). Gorenjske lekarne pa pridobijo okoli tisoč kvadratnih metrov poslovnih prostorov za lekarno in upravo ter sedem parkirnih mest v garaži.
Svetniki so glede na slišano odločili, da projekt nadaljujejo, kot je bilo zastavljeno. Drugi možnosti – ponovitev razpisa za javno-zasebno partnerstvo in gradnja zdravstvenih prostorov na alternativni lokaciji stare reševalne postaje – so namreč ocenili za slabši. S ponovitvijo razpisa bi tvegali, da se projekt zamakne vsaj za pol leta in da se nanj ne javi nihče, z gradnjo nove stavbe na lokaciji stare reševalne postaje pa ne bi zadostili vsem prostorskim potrebam kranjskega primarnega zdravstva in Gorenjskih lekarn. Mestna uprava bo tako sedaj SGP Graditelj pozvala, naj odda končno in zavezujočo ponudbo.