Boris Sajovic

Boris Sajovic (1928–2022)

Zapustil nas je izjemen človek in sodelavec Gorenjskega muzeja, kipar, konservator in restavrator mag. Boris Sajovic. V muzejskih in restavratorskih krogih je bil izjemno spoštovana osebnost predvsem zaradi svojega teoretičnega in praktičnega znanja. Spada med prve likovne ustvarjalce iz Akademije za upodabljajočo umetnost. Bil je tudi član Društva slovenskih likovnih umetnikov. Kot kipar se je izražal skozi ženske akte in živalske figure. Večino svojega življenja je posvečal restavratorski stroki.

V začetnih petdesetih letih je bil vključen v dejavnosti najprej Okrajne spomeniške komisije in pozneje Zavoda za spomeniško varstvo, kjer je sodeloval pri odkrivanju in restavriranju srednjeveškega stenskega slikarstva na Gorenjskem. Poleg konserviranja-restavriranja nepremične kulturne dediščine je skrbel tudi za vzdrževanje in konserviranje-restavriranje premične kulturne dediščine.

Sodeloval je tudi pri pripravi dokumentacije umetnos­tnozgodovinskega gradiva, pri pripravi razstav in stalnih zbirk, kot je ureditev Prešernovega spominskega muzeja, sodeloval je pri oskrbi celotnega gradiva za razstavo Ljudska umetnost na Gorenjskem, pri ureditvi zbirke gotske plastike, Layerjeve zbirke in drugega. Opravljal je strokovni nadzor nad razstavljenim in deponiranim umetnostnozgodovinskim gradivom. Vodil je evidenco stanja umetnostnozgodovinskih predmetov, tako razstavljenih kot shranjenih v depoju. Te je kasneje proučeval, fotografiral in dokumentiral. Sodeloval je pri transportu, izbiri eksponatov za razstave ter poskrbel za predhodno strokovno obdelavo izbranega gradiva. Za potrebe razstav in za muzejsko zbirko je kopiral umetnostnozgodovinske spomenike na terenu, vodil in opravljal je strokovna dela pri odkrivanju, restavriranju in konserviranju zgodovinskih in umetnostnozgodovinskih predmetov in objektov na terenu, spremljal razvoj konservatorske stroke doma in v tujini ter nove načine dela vnašal v svojo prakso.

V letih od 1973 do 1981 se je ukvarjal s kopiranjem najlepših srednjeveških fresk in odlitkov arhitekturne srednjeveške plastike na Gorenjskem, ki je doživela predstavitev v začetku aprila 1986 kot dopolnitev stalne zbirke v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju, zasnovane že leta 1967.

S svojim delom, ki ga je zapustil Gorenjskemu muzeju, nam bo ostal v najlepšem spominu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Stavijo na turizem

Krajevna skupnost Goriče se trdo bori za razvoj. Načrte imajo z nekdanjim okrevališčem in šolsko telovadnico. Ta mesec so praznovali skupaj z Golnikom, Goričami in Tenetišami.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / četrtek, 13. maj 2010 / 07:00

Novo vodstvo planincev

Ljubljana - V soboto je bila v Ljubljani volilna skupščina Planinske zveze Slovenije, ki so se je udeležili delegati iz 262 društev in klubov. Za predsednika so kandidirali trije...

Kronika / četrtek, 13. maj 2010 / 07:00

Nesreče

Kolesar trčil v avto Kranj - V petek nekaj pred sedmo zvečer se je 17-letni Kranjčan peljal po Smledniški cesti v Kranju. Ko je pripeljal do Savske ce...

Kronika / četrtek, 13. maj 2010 / 07:00

Kriminal

Vlomilec bo kadil Škofja Loka - Neznanec je konec tedna pohajkoval po Frankovem naselju in vmes vlomil v kiosk. Od tam je odnesel za okoli dva tisoč e...

Kronika / četrtek, 13. maj 2010 / 07:00

Srečanje s pločevinasto štorkljo

V hangarju letalske policijske enote so se srečali številni nedonošenčki, ki jih je v bolnišnico pripeljal helikopter z inkubatorjem.

Gospodarstvo / četrtek, 13. maj 2010 / 07:00

Lon delničarjem po osem evrov dividende

Hranilnica Lon nadaljuje dobičkonosno poslovanje, saj se je tudi lani bilančna vsota povišala za 14 odstotkov, in sicer na 141 milijonov evrov.