O stanju v Uniji 2022
Zdaj je že tradicija, da ima predsednik evropske komisije vsako leto v Evropskem parlamentu govor o stanju v Uniji. Aktualna predsednica evropske vlade Ursula von der Leyen je imela v tej funkciji 14. septembra že svoj tretji govor …
Uvodni nagovor
V uvodu je predsednica spregovorila o napadu Rusije na Ukrajino. »Spoštovana gospa predsednica, spoštovane poslanke in poslanci, spoštovane Evropejke in Evropejci. Parlament prvič razpravlja o stanju naše Unije, medtem ko na evropskih tleh divja vojna. Vsi se spomnimo tistega usodnega jutra konec februarja. Evropejce in Evropejke iz vse Unije je osupila novica, ki jih je pričakala, ko so se zbudili. Presunil jih je ponovni vzpon neusmiljenega zla. Pretresli so jih zvoki siren in neizprosna okrutnost vojne. Vendar je bil to tudi trenutek, ko se je vsa naša celina povezala v solidarnosti. Na naših mejnih prehodih so begunci in begunke našli zatočišče. Na naših ulicah so zaplapolale ukrajinske zastave. V učilnicah so ukrajinski otroci dobili nove prijatelje in prijateljice. To je bil trenutek, ko Evropejci in Evropejke niso pogledali stran in niso oklevali. Zbrali so pogum in naredili to, kar je prav. In to je bil trenutek, ko se je naša Unija izkazala kot celota. Med finančno krizo pred petnajstimi leti smo potrebovali več let, da smo našli trajne rešitve. Desetletje pozneje, ko je izbruhnila svetovna pandemija, smo potrebovali le nekaj tednov. Letos, takoj ko so ruske sile vkorakale v Ukrajino, pa smo se odzvali enotno, odločno in nemudoma. Na to moramo biti ponosni. Spet se je pokazala notranja moč Evrope. Vso to moč bomo tudi potrebovali, saj meseci, ki so pred nami, ne bodo lahki. Ne za družine, ki komaj shajajo, ne za podjetja, ki se soočajo s težkimi odločitvami o svoji prihodnosti. Povsem jasno je, da je veliko na kocki. Ne le za Ukrajino, temveč za vso Evropo in ves svet. Čakajo nas preizkušnje. Preizkušali nas bodo tisti, ki želijo izkoristiti kakršno koli razdeljenost med nami. To ni le vojna, ki jo je Rusija sprožila proti Ukrajini. To je vojna proti naši energiji, vojna proti našemu gospodarstvu, vojna proti našim vrednotam in vojna proti naši prihodnosti. Je napad avtokracije na demokracijo. Vendar sem prepričana, da bo zaradi našega poguma in solidarnosti Putinu spodletelo in bo zmagala Evropa.«
Pogon na vodik?
V nadaljevanju se je predsednica dotaknila vseh ključnih vprašanj stanja v Uniji. Med drugim je poudarila nujnost energetske preobrazbe Unije. »Spoštovane poslanke in poslanci, dobra novica je, da se je ta nujna preobrazba že začela. Odvija se na Severnem in Baltskem morju, kjer so naše države članice v proizvodnjo vetrne energije na morju vložile izdatna sredstva. Odvija se na Siciliji, kjer bo največja evropska tovarna sončnih panelov kmalu izdelovala najsodobnejše izdelke. In odvija se v severni Nemčiji, kjer regionalne vlake poganja obnovljivi vodik. Prav vodik bi lahko za Evropo pomenil preobrat. Kar zadeva vodik, moramo preiti z nišnega trga na trg množične potrošnje. V načrtu REPowerEU smo svoj cilj podvojili: do leta 2030 želimo proizvesti deset milijonov ton obnovljivega vodika na leto. Da bi ta cilj dosegli, moramo vzpostaviti vzdrževalca trga za vodik, da bomo premostili naložbeno vrzel in povezali prihodnja ponudbo in povpraševanje. Zato lahko danes napovem, da bomo ustanovili novo evropsko banko za vodik. Pomagala bo jamčiti za nakupe vodika, zlasti s črpanjem iz sklada za inovacije. Ta banka bo lahko z naložbami v vrednosti treh milijard evrov pomagala pri vzpostavljanju prihodnjega trga vodika. Tako bomo zgradili gospodarstvo prihodnosti. Prav to je naš evropski zeleni dogovor. V preteklih mesecih smo se lahko vsi prepričali, kako pomemben je evropski zeleni dogovor za Evropo. Poletje 2022 se nam bo vtisnilo v spomin. Priča smo bili suhim rečnim strugam, gozdovom v plamenih, izredni vročini. Resnica pa je še veliko hujša. Alpski ledeniki so doslej v kritičnih trenutkih reševali vodostaj Rena in Rone. Toda ker se evropski ledeniki talijo hitreje kot kdaj koli prej, bodo suše v prihodnosti še hujše. Na vso moč se moramo truditi za prilagoditev na podnebne spremembe in z naravo ravnati kot z najboljšim zaveznikom …« (Vir: Govor predsednice Ursule von der Leyen o stanju v Uniji leta 2022 je dostopen na spletni strani ec.europa.eu)
Složna in močna unija
Predsednica je dala svojemu govoru naslov Složna in močna unija. In prav za to gre: da bi tudi v nekaterih drugih zadevah vseh 27 članic EU doseglo takšno slogo, kot jo je v načelni obsodbi in dejavnem odzivu na rusko agresijo v Ukrajini. Složne in močne unije si ne želi nobena od drugih velikih sil: ne Rusija ne Kitajska, tudi Amerika bi raje videla manj složno in šibkejšo EU … Tudi v tem oziru naj torej velja: V slogi je moč!