Anitine zgodbe in pesmi živijo
Ko je profesorica slovenščine na Gimnaziji v Šentvidu nad Ljubljano Danijela Bakovnik z Visokega pri Kranju prebirala koroško literarno revijo Rastje, ki jo je od leta 2007 naprej urejala Anita Hudl, rojena Kamničanka, ki se je leta 1968 po znanstvu s svojim možem Jožkom preselila na Koroško, sta jo revija ter njena urednica in pesnica navdušili. Želja, da bi Anito tudi osebno spoznala, se žal ni uresničila. Na daljavo, v mislih, pa sta ostali povezani. Tudi po nepričakovani prezgodnji Anitini smrti 1. oktobra leta 2012. Stara je bila 66 let. Danijela Bakovnik se je zavezala, da bo ohranjala spomin na pesnico, pisateljico, vsestransko kulturno ustvarjalko in režiserko Anito, ki je večinoma delovala v svojem novem okolju na Koroškem, pogosto pa je gostovala tudi doma, v Sloveniji. Bila je prepričana, da »pesem meje ne pozna«, kot je naslov ene od njenih pesmi.
Kulturno društvo Valentin Kokalj z Visokega je novembra leta 2019 na pobudo Danijele Bakovnik priredilo kulturni večer v spomin na Anito Hudl. Na odru visoškega doma kulture se je takrat domačinom pridružil tudi Oktet Suha iz Podjune. Anita je zanj napisala nekaj pesmi vključno z najbolj znano Anzej, ki je postala uspešnica in je na Koroškem že skoraj ponarodela.
V petek, 1, oktobra, natanko deset let po smrti Anite Hudl, se je ta vrnila na domači oder v Kulturnem domu Pliberk. Z možem Jožkom in sinovi Tomažem, Samom in Matejem je živela v bližnji Nonči vasi, pliberški oder pa je bil še posebej po ustanovitvi igralske skupine Oder 73 njen drugi dom. Deset let po njeni smrti so njej v čast in spomin zapeli domači moški pevski zbor Edinost pod vodstvom Špele Mastek - Mori, Oktet Suha, Anitin sin pevec Samo in člani Kulturno umetniškega društva Valentin Kokalj Visoko Maruša Felkar Dragomila Šeško, Jelka Štefanec, Sonja Zupančič, Janez Žaler in Milan Krišelj. Izjemno vsebinsko bogato vezno besedo z izborom pesmi in pripovedi je bilo tudi tokrat delo Danijele Bakovnik, ki se je izkazala tudi kot izvrstna poznavalka življenja Slovencev na Koroškem in njihove kulture. Mož pokojne Anite Jožko Hudl jo je na koncu prireditve povabil na oder, vsem nastopajočim pa se je za sodelovanje zahvalil predsednik Odra 73 Franz Kuežnig.
Jokej Logar, pevec Okteta Suha, ki je na koncertih že nad tisočkrat zapel Anitini pesem Anzej, je o Aniti povedal dvoje. Tudi po prihodu iz Slovenije na Koroško je ostala narodno zavedna, kar je danes, žal, v takih primerih redkost. Zelo hitro se je vživela v novo okolje in postala mojstrica podjunskega narečja. Dokler bomo peli in dihali, jo bomo imeli v častnem spominu, je povedal Jokej.