Parašportnik Matej Arh (1)
Slovenski športniki so zelo uspešni tudi v športu invalidov. Pred dnevi je slovenska reprezentanca pod vodstvom selektorja Toneta Bariča osvojila bronasto medaljo na prvem svetovnem prvenstvu v rokometu na vozičkih, ki je potekalo v Egiptu. V boju za tretje mesto so premagali Čile. Z Gorenjskega so bili v ekipi Matej Arh iz Mač, Jovita Jeglič iz Kranja in Klemen Lokar iz Žirov. Vsi imajo poškodbe hrbtenjače, ki so posledica nesreče. Predstavljamo najboljšega strelca ekipe Mateja Arha, ki tekmuje tudi v drugih parašportih.
»S tretjim mestom smo zelo zadovoljni, sploh ker smo na prvenstvo prišli brez večjih tekmovalnih izkušenj v rokometu na vozičkih. Hitro smo se morali navaditi na vse in temu smo se posvečali zelo intenzivno, hkrati pa izkoristili prednosti, ki jih imamo. Vsi smo tudi aktivni v košarki na vozičkih. Konkurenca je bila zelo močna. Rokomet na vozičkih je dokaj nov šport, se pa hitro razvija. Cilj je, da bi bil uvrščen na paralimpijske igre. Preskušajo še, katero različico bi predlagali. Ena je pet igralcev plus eden, ki je bolj podobna klasičnemu rokometu, druga pa ta, ki smo jo imeli na prvenstvu. Igrali smo tri plus ena in je po določenih pravilih bolj podobna rokometu na mivki. Nekaj je dodanega, na primer da se atraktivni zadetki in zadetki, doseženi s strelom čez celo igrišče, štejejo dvojno. Igra je bolj dinamična, bolj gledljiva,« je povedal 28-letni Matej Arh. Treninge so imeli večinoma na Vranskem, kjer trenira tudi košarkarska reprezentanca.
Tudi parašportniki imajo na tekmovanjih vse večjo ponudbo športov in v javnosti so vedno bolj prisotni, česar so veseli. Arh je sicer najbolj doma v paraplezanju. Pred nesrečo je bil v prvi vrsti plezalec. Pleza že skoraj dvajset let, športno pot pa je začel v rokometu v Preddvoru. »Ko sem bil otrok, je bil v Preddvoru prvi šport rokomet. Treniral sem ga od 2. do 7. razreda. Konec osnovne šole sem šel v plezanje v AO PD Kranj in ostal plezalec. V skali sem imel športno oceno 7A+, v hribih 7-, v ledu 6, v hribih v ledu pa M7. Predvsem pozimi sem užival. Udeleževal sem se tudi tekaških tekmovanj, kot je bil Gorenjski pokal v rekreativnih tekih, nastopal na gorskih tekih, ko je Sonja Leskovar tekla okrog Slovenije, sem z njo tekel eno etapo, tekel po vseh triglavskih dolinah v enem dnevu ... Sem bil kar aktiven,« je dejal. Poudarja, da je bil pred nesrečo pripravljen kot še nikoli. Zgodila se je prav med plezanjem po zaledenelem slapu Lucifer v bližini Gozda - Martuljka. Pod nogami se mu je zlomil led. Padel je okrog 35 metrov globoko. To je bilo januarja 2017, star je bil 23 let.
(Se nadaljuje)