Tudi mladoletniki so storilci spolnih kaznivih dejanj
V Ljubljani je potekal 12. posvet e-zlorabe otrok, ki je bil namenjen zlasti problematiki mladoletnih storilcev spletnih spolnih zlorab otrok. Njihov trend je narasel zlasti v času korone.
Ljubljana – Na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani je pred dnevi potekal 12. posvet E-zlorabe otrok: Mladoletni storilci, ki so ga organizirali Center za varnejši internet Slovenije, Uprava kriminalistične policije Generalne policijske uprave, Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije in Spletno oko. Na letošnjem posvetu so se posvetili predvsem problematiki mladoletnih storilcev internetnih spolnih zlorab otrok, namenjen pa je bil organom pregona, sodiščem, pripravljavcem zakonodaje, zaposlenim v šolstvu in centrih za socialno delo ter nevladnim organizacijam.
E-zloraba otrok hudo kaznivo dejanje
»E-zloraba otrok je hudo kaznivo dejanje, je tudi grožnja človekovim, otrokovim pravicam, v nekih scenarijih pa se lahko tudi razvije v pravo grožnjo varnosti za življenja mladostnikov. Mladostniki so najbolj ranljivi in hkrati najbolj perspektiven del naše družbe, zato moramo narediti vse, da jih zaščitimo pred tovrstnimi tveganji. Govorimo o ustvarjanju, posedovanju, pridobivanju, distribuiranju pornografskih posnetkov, golih teles, masturbiranja, seksualnih aktov, kar lahko preraste tudi v spolno izkoriščanje in izsiljevanje, kar je zopet kriminalna dejavnost,« je poudaril dr. Iztok Prezelj, dekan Fakultete za družbene vede. Kot je opozoril, se povpraševanje po tovrstnih posnetkih v Evropi in po svetu povečuje, še posebej pa se je situacija poslabšala v času korone. »Vedno več otrok je na internetu, vedno več je tam tudi kriminalcev,« je dejal. Kot je še dodal, tega problema ne more razrešiti ena državna institucija, potreben je vseobsegajoči pristop, zato so takšni posveti, na katerih si strokovnjaki različnih profilov izmenjujejo izkušnje in dobre prakse, zelo koristni.
Največ izsiljevanj z golimi posnetki
Problematika mladoletnih storilcev internetnih spolnih zlorab otrok v zadnjih letih narašča, ti storilci najpogosteje izsiljujejo z objavo golih posnetkov vrstnikov, brez privolitve posredujejo te posnetke ali pa si jih ogledujejo. Še posebej se je tovrstno nezakonito ravnanje razširilo v zadnjih dveh letih, v času covidnih ukrepov, ko so bili tudi najstniki prisiljeni vse več časa preživeti na spletu, tja pa so preselili tudi večino svojih družabnih aktivnosti. Največ prijav policija prejema s strani tujih ponudnikov, kot so Tiktok, Snapchat in Facebook, včasih pa tudi neposredno od oškodovancev in njihovih staršev, kot je povedal vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto v upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Robert Tekavec. Spolne zlorabe otrok mladoletniki prakticirajo zaradi pomanjkanja pozornosti, naivnosti, osebne uveljavitve ali pa zaradi šale, večinoma pa se ne zavedajo, da s tem storijo kaznivo dejanje, je poudaril.
Za preventivo odgovorni starši
Strokovnjaki poudarjajo, da je pri obravnavi spolnih zlorab otrok zelo pomembna preventiva, za katero morajo poskrbeti starši. Najpomembnejše je, da otroku pametne naprave v lastno uporabo ne dajejo prehitro, če pa otroku dovolijo, da sam brska po napravi, naj bo na njej vzpostavljena ustrezna zaščita in onemogočen dostop do družbenih omrežij.