Okusni domači in tuji grižljaji
V Bašlju so ponovno gostili Mednarodno kuhno – Enotnosti v raznolikosti. Kljub slabemu vremenu je bil izbor jedi pester, obiskovalcev pa tudi kar lepo število.
Bašelj – Pravzaprav gre za neke vrste domači kulinarični dogodek, ki pa je v svojem pomenu precej širši, saj obiskovalcem približa tudi okuse drugih narodov. Ponovno ga je gostila dolina potoka Belice, natančneje košarkarsko igrišče. V bližini je tudi manjše nogometno igrišče, tako da so tokrat tradicionalno nogometno tekmo, na kateri svoje moči merijo mladi in poročeni, nadgradili še z okusnim jedmi. Zmagali so poročeni, da pa je že zadnjih deset let tako, se je pošalil nekdo med njimi.
Rekreativnim nogometašem je šla hrana v slast, ravno tako so jo pohvalili tudi obiskovalci. Za domači priokus so poskrbeli z jabolčnim in skutinim zavitkom ter okusnimi in ravno prav velikimi flancati. Kot vedno je predsednica TD Bašelj Jana Smolej poskrbela še za domači kruh, medtem ko nam je Aleksandra Zibelnik Badii predstavila perzijski kotiček, kjer smo se spoznali s sladkorjem z žafranom ter tistim v kamnu ter izvedeli marsikaj o pitju čaja, sama pa je tudi soprogu pomagala pri pripravi kebaba. Že lani je imela občutek, da je okusov vsako leto več, začeli pa so pred leti najprej z iransko kuhinjo, saj je njen soprog Iranec. Takrat je tudi lepo strnila smisel dogodka: bistvo je v tem, da želijo ustvarjati enotnost. »Vedno namreč iščemo, zakaj se razlikujemo, mi pa tu stremimo k povezovanju. In kaj povezuje bolje kot hrana?« je povedala.
Domačinka Nina Roblek je letos poskrbela za korejske palačinke, čokoladne in mesne, medtem ko je njen oče pripravil okusen čili z mesom. Precej pozornosti in pohval pa je tokrat dobila tudi govedina stroganov, ki je v originalu ruska jed. Komur pa ni bilo do jedi na žlico, je lahko pokusil sataraš, medtem ko je Zamira iz Kirgizije pripravila cmoke z mesom. Našo pozornost je pritegnila tudi zanimiva bela omaka, ki so jo obiskovalci z veseljem jedli poleg kebaba. »Mast-o Khiar. Jogurt, kisla smetana, kumare, koper, sol in poper so njene sestavine,« izvemo ime perzijske omake, ki jo radi primerjajo z grškim tzatzikijem.
Kdor si je zaželel nekaj sladkega, si je lahko privoščil tudi bašljanske čapalinke oziroma palačinke, hitro pa se je praznil tudi krožnik z zanimivimi grižljaji, podobnimi mini picam, le da je bilo uporabljeno testo za kruh, na katerega je nanesla mešanico divjega česna, drobnjaka in olivnega olja, kot je razložila Smolejeva, ki jih je tudi pripravila.